Taniec  Liniowy ( country line dance) jest  formą tańca, w którym połączone figury taneczne tworzą powtarzające się sekwencje tańca, wykonywane identycznie i w tym samym czasie przez tancerzy, tańczących w jednej lub kilku równoległych liniach.

 https://youtu.be/6FqRQwZfstA

 Od wielu lat taniec ten tańczony jest w krajach zachodnich i nie tylko tam. Kiedy powstał taniec liniowy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy uważają, że line dance powstał na Dzikim Zachodzie, ale w rzeczywistość  jego przeszłość jest bardziej złożona. Line dance, tak jak i muzyka Country ma swoje korzenie w kulturze europejskiej. Przybywający do Ameryki imigranci zaszczepili na nowej ziemi swoją muzykę i swój taniec. Mieszające się wielokulturowe nacje doprowadziły do wytworzenia się amerykańskich tańców ludowych.

To w nich można się dopatrywać początków tańców liniowych. Choć powszechna jego popularność rozpoczęła się w 1992 r. od wielkiego sukcesu piosenki Billy Ray Cyrus’a.

Jednym ze sposobów promocji piosenki „Achy breaky heart” był liniowy układ taneczny.

Pomysł okazał się na tyle trafiony, że piosenka została największym hitem artysty, a tańce liniowe stały się najmodniejszym stylem tańca w Ameryce Północnej. Dotarły także do Europy i zaczęły być powszechnie identyfikowane z muzyką country.

Mimo upływu ponad 20 lat taniec liniowy jest wciąż mało rozpoznawalny w Polsce,

choć zapewne każdy widział go w jakimś amerykańskim filmie'. Obecnie „Line dance” tańczy się do różnorodnej muzyki. Praktycznie do każdej melodii układane są specyficzne sekwencje kroków, które potem uczone są w różnych miejscach świata.

     Gdy poszczególne kluby country i poszczególni tancerze spotykają się na imprezach muzycznych mogą zatańczyć taniec liniowy do danej znanej im  muzyki, mimo że uczyli się go w miejscowościach często oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Taniec linowy cechuje się również tym, że mogą się go uczyć ludzie w różnym wieku. Często w jednej linii tańczą dzieci i dziadkowie. Jest to taniec dla wszystkich.

 https://youtu.be/dNXwNwvArqU

 Z tańca liniowego płyną same korzyści.  Poprawia nie tylko pamięć, bo przecież trzeba zapamiętać i powtórzyć układ choreograficzny, ale również prostuje sylwetkę czy poprawia kondycję. Taniec uczy również współpracy między tancerzami. Bo choć każdy tańczy sam, to tancerze są jednym tanecznym organizmem, gdzie każdy ruch musi zostać wykonany w pełnej synchronizacji do całej grupy. Kobiety w wieku 60 czy nawet 70 i więcej lat coraz rzadziej mają  możliwości potańczyć, bo mężowie nie są zbyt chętni do tańca, albo partnera życiowego już nie ma. W  przypadku tańca liniowego partner nie jest potrzebny. I właśnie to jest największą zaletą tego tańca. Choć oczywiście można choreografię tańczyć również w parach. Taniec liniowy można również zatańczyć do różnych stylów muzycznych nawet do piosenek disco polo. Taniec liniowy jest niezwykle użytkowym tańcem.

 https://youtu.be/n-F-FKEGR0Q

 Nauczyłam się  tego tańca będąc zagranicą  i  postanowiłam  propagować ten rodzaj tańca, bo jest na tyle ciekawy, że powinno się o nim  wiedzieć i jak najwięcej mówić i tańczyć. Na ten trudny czas może być też "lekarstwem" na monotonność dnia i rodzajem ruchu w "czterech ścianach" bo nie wymaga dużo miejsca .W dzisiejszych czasach za sprawą  Internetu  można się go uczyć w domu odtwarzając klipy z You tuba. Dla ułatwienia każdy klip można oglądać w zwolnionym tempie i tak przyswajać sobie poszczególne sekwencje układu. Na tablicy pod clipem jest zębate kółeczko - ustawienia , gdzie można ustawić  dowolną szybkość odtwarzania np.  0.75 lub jeszcze wolniej 0.5. Wprawdzie instrukcje do tańców podawane są o różnych językach, ale wystarczy tylko patrzeć i spokojnie można opanować układy, a niekiedy i poduczyć się języka obcego.....:)

Proponuję na początek taniec o nazwie „The Electric Slide”. Jest to jeden z łatwiejszych układów, który pasuje świetnie do naprawdę każdej muzyki, więc  można go często tańczyć  np.: na naszych wspólnych imprezach tanecznych w karnawale lub na letnich potańcówkach. Instrukcje można znalezć na You Tube „The Electric Slide”  -line dance

 

https://youtu.be/0pF9PN8UpqI

 

Życzę zadowolenia z ruchu i nauki nowych umiejętności.

 

O Grupie country line dance

----------------------------

 

Grupa tańca coutry powstała przy Uniwersytecie III Wieku w Słupsku jesienią 2019 roku.

Zajęcia taneczne odbywają się  raz w tygodniu we wtorek od godz. 11:00. Zapisało się do grupy ponad 30 pań. Na  poszczególne zajęcia uczęszczało  około od 12 do 18 osób. Pandemia koronawirusa przyhamowała i zmniejszyła liczebność osób uczęszczających na zajęcia z tańcem line dance. Niemniej cały ten okres obostrzeń utrzymywany jest i był  kontakt mailowy i proponowane były nowe tańce do indywidualnych ćwiczeń w domu. Zajęcia taneczne odbywały się  i będą odbywać się w sali SKOPIES przy ul Niedziałkowskiego ,choć  ostatnio  spotykamy się na terenie  SOSiR w Parku Kultury i Wypoczynku za pizzerią "Leśna Chata".

Grupy coutry są częścią zachodniej kultury. Ich tradycje zachęcają do współdziałania, tolerancji, szacunku i pomocy oraz pomagają nam uczestniczyć w życiu duchowym, kulturalnym i społecznym na naszym etapie życia.

W czasach zmieniających się struktur społecznych grupy country coraz częściej pełnią funkcję stabilizacyjną. Postrzegam naszą grupę jako wspólne doświadczenie. Próby i treningi , a także  spotkania  są tematem naszych rozmów i pomagają nam zdystansować się od codzienności. Członkostwo w grupie to relaks, wypoczynek, informacja, przygoda , a także spotkania towarzyskie. Przyjaźnie są wzmacniane i pielęgnowane poprzez wspólne doświadczenia. Zapraszamy na wspaniałe poranki w wyjątkowej atmosferze, abyśmy mogli poznać się w  działaniu  razem i  w dobrych rozmowach , z uwzględnieniem tolerancji i uczciwości.

Jeśli masz na to ochotę, możesz po prostu obejrzeć trening. Możesz przyjść potańczyć, popatrzeć lub tylko pobyć z nami.

Zapraszamy wszystkich chętnych: Słupszczanki i Słupszczan

Czekamy na Ciebie

Opiekun Grupy -Jolanta Ulańska

 

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates