Spotkania z Wojciechem Kusiakiem
 Sekcja literacka w dniach 01.12.2021 i 15.12.2021 uczestniczyła w spotkaniach z Wojciechem Kusiakiem dziennikarzem i reporterem. Spotkania zorganizowane zostały w ramach praktyki doktoranckiej.

 Tematem  spotkania 01.12.2021 r.  był : Ryszard Kapuściński tłumacz kultury Innego i Bogatego na przykładzie książki "Ten inny". W celu omówienia tematyki spotkania przytoczę dwa cytaty z książki „Ten inny”. Mówią one o naszym podejściu do owych „innych”. Nas z bogatych krajów, którzy widząc biednego, możemy przybrać dwie postawy. Albo wywyższającą się, albo wyrażającą nasz szacunek i chęć poznania nieznanego nam człowieka. Wyjedziemy albo pełni niezrozumienia, mając w pamięci krajobrazy, przygody, alby wzbogaceni duchowo przez poznanie tradycji i mitów dotychczas nieznanych nam ludzi. Najważniejszy jest bowiem kontakt z drugim człowiekiem z innego kręgu kultury, mówiącego innym językiem i mającym inny kolor skóry i jego akceptacja.
 Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog.(…) W mitach wielu plemion i ludów zawarte jest przekonanie, że ludźmi jesteśmy tylko my – członkowie naszego klanu, naszej społeczności, a Inni, wszyscy Inni, są podludźmi albo w ogóle ludźmi nie są. (…)

 Będziemy ciągle spotykać nowego Innego(…), winniśmy szukać z nim dialogu i porozumienia. Doświadczenie przebywania latami wśród dalekich Innych uczy mnie, że tylko życzliwość do drugiej istoty jest tą postawą, która może poruszyć w niej strunę człowieczeństwa

 Tematem spotkania 15.12.2021 r z Wojciechem Kusiakiem był „ Język mediów. Newsy”. Wojciech Kusiak omówił warsztat dziennikarski. Metody powstawania newsów. Nadawania im hierarchii ważności. Sposoby przekazu i zapisu. Inne formy przekazu informacji są w radiu, inne w telewizji, inne w prasie i zupełnie inne w Internecie. Pytając o język mediów, pytamy o sposób porozumiewania się ludzi współtworzących media i o to w jaki sposób przemawiają do swoich odbiorców. Inna forma przekazu będzie obowiązywała ( a przynajmniej powinna obowiązywać) w/w radiu i telewizji, a inny w prasie i Internecie. RTV powinny podawać informacje w postaci newsów. Kwestie komentarzy i interpretacji zostawiając słuchaczom i widzom. Co innego w prasie, gdzie sam news nie jest wystarczający, a czytelnicy oczekują na komentarz wydarzeń. Zupełny inny język przekazu znajdujemy w Internecie, w którym najważniejszym staje się tzw. lead w języku angielskim oznaczającym – prowadzenie, bycie na czele. Zatem ma spełniać rolę przykuwającą uwagę czytelnika. Dalszą częścią informacji jest Body - materiał główny, rozwinięcie. Na końcu jest tail w dosłownym tłumaczeniu "ogon" czyli po prostu zakończenie często z konkluzją.

 Po spotkaniu odbyła się dyskusja, podczas której pytano przed wszystkim o etykę dziennikarską, rzetelność informacji oraz stopień manipulacji w informacjach.

 Dziękujemy panu Wojciechowi Kusiakowi – dziennikarzowi, erudycie za dwa ciekawe spotkania. Każde z nich było ciekawą opowieścią o życiu dziennikarza i reportera (Ryszard Kapuściński), o warsztacie dziennikarza i każde podsumowane było otwartą dyskusją. Dziękujemy za dwa intersująco spędzone popołudnia.

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates