Gietrzwałd – Pikieliszki – Wilno – Troki - Olsztyn.
Ideą wycieczki było nasze uczestnictwo w największym święcie rolników regionu wileńskiego.

Zanim jednak tam dotarliśmy, zwiedziliśmy piękne sanktuarium w Gietrzwałdzie. Jedyne uznane przez Watykan miejsce objawień Matki Boskiej w Polsce. O ciekawej historii tego miejsca i objawieniach opowiedział nam ksiądz przewodnik. Posileni duchowo ruszyliśmy w dalszą drogę. Miało być ciężko, bo daleko. Nic z tego. Ruszyła bowiem integracja seniorów z Kobylnicy, Bierkowa i Słupska. Wesołe śpiewy, dowcipy, ciekawe opowiadania pana Edmunda(naszego pilota). Jednym słowem wesoły autobus. Nawet nie spostrzegliśmy, kiedy dojechaliśmy do miejscowości - Płaska - na nocleg. A tam leśniczówka raj. Nad samym jeziorem, pośród zieleni. Cisza. Zapłonęło ognisko, jak za harcerskich lat. Integracji część druga a do tego wspaniały jabłecznik Jadzi Zdziarskiej.
Następny dzień, to już Pikieliszki na Litwie. Obok dworku marszałka Piłsudskiego wielki przemarsz korowodów dożynkowych z wieńcami i darami z tegorocznych plonów. Barwne stroje ludowe, muzyka, tańce i wspaniałe stoiska z arcydziełami sztuki ludowej. A przy tym gościnność, otwartość. Przekąski z regionalnych specjałów. Dożynkowy zawrót głowy.
Czas na Wilno. Zwiedzamy kościół pw. apostołów Piotra i Pawła. Wnętrze kościoła – cud architektury. Kto to zobaczył, chce tu powrócić.
Cmentarz na Rossie. Zapalamy duży znicz na grobie z napisem Matka i serce syna. W ten sposób oddajemy cześć jednemu z największych Polaków - Józefowi Piłsudskiemu i jego matce. Zaraz obok liczne groby poległych za wolność - młodych żołnierzy. Dalej na tablicach nagrobnych czytamy wielkie nazwiska inteligencji polskiej. Chce się wołać, tu jest Polska.
Na koniec jeszcze pokłon Matce Boskiej Ostrobramskiej, obowiązkowy punkt każdej wycieczki i przejazd przez Wilno współczesne, prawdziwie europejskie.
Piękny zamek w Trokach był następną atrakcją a zarazem kolejnym miejscem, w którym przeplata się historia Polski i Litwy.
Olsztyn był ostatnim punktem na naszej turystycznej mapie. Jakże wielkim zaskoczeniem dla mnie samej. Naprawdę piękne miasto z licznymi zabytkami, stylową Starówką z jej dziwnymi posągami - tzw. baby.  Chyba tam wrócę.
Dziękuję wszystkim za ten mile spędzony czas.

Iwona Szymańska - sekcja geograficzna.
fot. Roman Szymański

 

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates