25 stycznia o godz. 19.00 Teatr Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentował w Ośrodku Teatralnym "RONDO" spektakl teatralny pt. Głosy spod ziemi w reżyserii prof. Daniela Kalinowskiego.

 Głosy spod ziemi to artystyczna opowieść o lasach piaśnickich, miejscu zagłady polskiej i kaszubskiej inteligencji dokonanej w pierwszych miesiącach II wojny światowej Powstał w oparciu o relacje, wspomnienia i opracowania historyczne na temat Piaśnicy zwanej Kaszubską Golgotą Według różnych źródeł hitlerowcy zamordowali od 12-14 tys. ludzi. Spektakl miał formę nielinearną i metaforyczną i był ponadczasową formą zmierzenia się ze złem drzemiącym w każdej wojnie.
Przedstawienie przygotowane przez zespól teatralny Uniwersytetu Trzeciego Wieku to ciekawa propozycja dialogu o, oględnie do tej pory komentowanych, losach Kaszubów. Zaangażowanie seniorów do pracy nad przekazywaniem trudnych treści okazał się doskonałą metodą przełamywania barier środowiskowych oraz partnerstwa w pielęgnowaniu szacunku i pamięci dla społeczności Małych Ojczyzn. Głosy spod ziemi  to niezwykle oryginalna forma wspomnienia o tragicznej historii mieszkańców Pomorza. Zaproponowanie spektaklu w konwencji realistyczno-symbolicznej okazało się innowacyjną propozycją mówienia o przeszłości.
Oglądając aktorów wyłaniających się z mroku, wyciszony ton relacji o martyrologii były bardzo wzruszające. Wiele osób na widowni ocierało łzy. Budowanie takiego nastroju to zasługa reżysera i efekt bardzo wytrwałej, wielomiesięcznej pracy całego zespołu. Zadbano o każdy szczegół, odpowiednio dobrano stroje i rekwizyty, co uczyniło opowieść bardzo wiarygodną. Nie sposób nie wspomnieć również o zaprezentowaniu dużych fragmentów przedstawienia w języku kaszubskim.
Przedstawienie zostało przygotowane w cyklu warsztatów literacko-teatralnych przez słuchaczy i członków grupy teatralnej Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powstało w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To w ciągu ostatnich dwóch miesięcy kolejna premiera w wykonaniu grupy teatralnej Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zabawna opowieść o przygodach Sindbada inspirowana tekstem Leśmiana przygotowana z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 zaprezentowana w grudniu 2018 r. oraz odmienna w treści i formie tragiczna kartka z historii to dowód ogromnego potencjału twórczego drzemiącego w Naszych Seniorach.
Reżyseria sztuki: prof. Daniel Kalinowski
Wykonanie: Aktorzy  Teatru Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Wystąpili: Jolanta Gostołek, Władysław Gaj, Stefania Kargul, Janina Lachowska, Danuta Magierska, Halina Nowocińska, Janina Pietrasiewicz, Jadwiga Pieniążek, Dorota Staszewska, Halina Staniszewska, Krystyna Szafran, Halina Szuryn, Zofia Tomiczek, Jerzy Zellma