Akademia Seniora – warsztaty zielarskie
Projekt Akademia Seniora finansowany z Budżetu Obywatelskiego 2019 Miasta Słupsk
Koordynator  Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Od kwietnia do października 2019 r. trwały warsztaty zielarskie w ramach projektu Akademia Seniora finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2019 Miasta Słupsk, których koordynatorem był Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku. W przedsięwzięciu tym brało udział 15 pań, które z uwagą i zaangażowaniem uczyły się rozpoznawać zioła i inne rośliny lecznicze rosnące w okolicznych lasach i łąkach. W maju i czerwcu zbierały rośliny podczas wycieczek w Bierkowie i Dębinie. Następnie pani Teresa Pokorska, instruktorka zielarstwa, wdrażała wiedzę na temat wykorzystania zebranego surowca. Uczestniczki nauczyły się, jak uprawiać przydatne rośliny w domu, jak sporządzać napary, wywary, ekstrakty, octy i maści. Na każde spotkanie pani Teresa przygotowywała pyszne dania i napoje, w których wykorzystywała dary natury. Przyszłe zielarki zajadały się tartą pokrzywową, zupą z żółtlicy i chwaliły orzeźwiające w gorące dni lata napoje z ziół.
2 października kurs się zakończył. Uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia kursu poprzedzone ankietą ewaluacyjną i testem sprawdzającym wiedzę kursantek odbyło się w Herbaciarni. Każda z uczestniczek dostała od p. Teresy prezent w postaci ziołowego octu, buteleczek ze złotym olejem i maści żywokostowej. Materiały drukowane przez instruktorkę, które były streszczeniem każdego spotkania, będą służyły seniorkom jeszcze długo.
Wielkie zaangażowanie prowadzącej, jej wiedza i umiejętności oraz ciepła życzliwość i piękna organizacja ze strony p. Agnieszki Krzymuskiej z SUTW sprawiły, że adeptki zielarstwa, pomimo uzyskania ogromnej wiedzy, rozstały się z żalem i obiecały sobie jeszcze wiele podobnych jak na warsztatach spotkań z panią Teresą Pokorską.

Autorka tekstu: Joanna Korzeniowska-Klaja
Zdjęcia: uczestniczki warsztatów

 

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates