O8.10.2019 r. grupa 50 seniorów udała się na Rajd ścieżkami przyrodniczymi Parku Krajobrazowego - Dolina Słupi 

Rajd ścieżkami przyrodniczymi Parku Krajobrazowego Dolina Słupi ze zwiedzaniem zabytkowych hydroelektrowni.
W dniu 8 października 2019 r spod słupskiego ratusza wyruszyła autokarem do Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” grupa 50 seniorów, z różnych organizacji senioralnych ze Słupska. Wyprawę zorganizował Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zadanie finansowane było przez Miasto Słupsk w ramach zadań powierzanych organizacjom pozarządowym.
Przewodnikami wyprawy byli: pan Zdzisław Machura znany słupski historyk oraz pan Andrzej Grzybowski specjalista do spraw turystyki i rekreacji, pracownik Parku. Uczestnicy wyprawy zgłębili zarówno historię okolicy, jak również poznali jej atrakcje przyrodnicze. 
Rajd rozpoczął się od zwiedzania kościółka w Dębnicy Kaszubskiej, po czym uczestnicy udali się autokarem do Krzyni, gdzie przemierzyli pieszo ścieżkę wzdłuż kanału elektrowni wodnej na Słupi.     
Ciekawostką mało znaną, którą pokazał seniorom p. Grzybowski było przejście dla żab pod drogą prowadzącą do miejscowości Podwilczyn a także ścieżka przyrodnicza wokół Kołczygłów.
Kościółek w Kołczygłowach, w którym brał ślub Otto von Bismarck przyszły kanclerz Niemiec z Johanną von Puttkamer,  zrobił na uczestnikach ogromne wrażenie za sprawą Marmurowego ołtarza z figurą Chrystusa Króla wykonaną z ośmiusetletniego drewna oliwnego przez włoskiego rzeźbiarza Pasquale Galbusera -przyjaciela Czesława Langa). Czesław Lang jest obecnie właścicielem pałacu Puttkamerów w Barnowie i dzięki jego uprzejmości możliwy był spacer po rozległym ogrodzie wokół pałacu oraz zobaczenie stajni, gdzie odbywało się właśnie podkuwanie koni.
Ostatnim etapem wędrówki była elektrownia wodna w Gałężni Małej i wiodąca wokół niej ścieżka przyrodnicza.
Rajd zakończył się obiadem w pałacu w Niepoględziu, przygotowanym przez stowarzyszenie Speranda, które w obiekcie tym prowadzi szkołę.
Uczestnicy rajdu wrócili do Słupska pełni wrażeń, bogatsi o znajomość historii regionu i atrakcji przyrodniczych Parku „Dolina Słupi”.
Celem tego zadania było zainicjowanie współdziałania słupskich senioralnych organizacji poprzez podejmowanie wspólnych działań aktywizujących, edukacyjnych i integrujących seniorów, by przeciwdziałać wykluczaniu społecznemu tej grupy.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w zakładce BLOG
fot. Roman Szymański

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates