W dniach 15-17 września 2006 r. w Słupsku odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowana w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Uniwersytety Trzeciego Wieku" przez Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem "Uniwersytet Trzeciego Wieku- dla siebie i innych". Konferencja była odpowiedzią na coraz powszechniejsze zjawisko współpracy międzypokoleniowej oraz na rosnące zainteresowanie seniorów poszerzaniem swojej wiedzy. Podczas konferencyjnych wykładów i w panelach dyskusyjnych szczególną uwagę poświęcono potrzebie kształcenia osób starszych, nawiązywaniu kontaktów międzypokoleniowych, perspektywom rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a także odnajdywaniu siebie w społeczeństwie i w przyrodzie.

Konferencja zgromadziła uczestników z 80 Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz z instytucji zainteresowanych tą tematyką z całej Polski. Ogółem na konferencję przybyło ponad 140 osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się pan Jacek Michałowski - Dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, pani Joanna Tokarz z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, pan Prof. dr hab. Roman Ossowski, pani Zenobia Frelichowska i pani dr Brygida Butrymowicz. Wygłoszono 4 wykłady, 6 wystąpień w tym delegacji z Włoch, które zaprezentowane zostały podczas konferencji. Otwarcia konferencji dokonała pani Urszula Wyrwa - Prezes Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wykłady zaś rozpoczął prof. dr hab. Roman Ossowski, który wygłosił wykład zatytułowany: "Uniwersytet Trzeciego Wieku - stan aktualny i perspektywy rozwoju".
Wykład ten był poświęcony szerokiej problematyce związanej z osiągnięciami, trudnościami i przeszkodami w rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku, koniecznością rozwoju, a także z procesem starzenia się.

Wykład "Młodzi duchem, dojrzali doświadczeniem i wiekiem - władcy starożytności i średniowiecza" przedstawiony przez Inż. Jana Ryszarda Kurylczyka był swoistego rodzaju "przeglądem" najsławniejszych władców starożytności i średniowiecza którzy po ukończeniu siedemdziesiątego roku życia byli czynni i znani.

Po przerwie wystąpiła grupa z Włoch, Która zaprezentowała program pomocy społecznej dla osób starszych w gminie Ladispoli we Włoszech. Sig.ra Rosaria Russi- Zastępca burmistrza i doradca ds. polityki społecznej, krótko omówiła zasady działania usług socjalnych we Włoszech. Pani Joanna Tokarz z Akademii Rozwoju Filantropii podczas swojego wystąpienia "Międzypokoleniowa współpraca w Polsce i na świecie - badania, doświadczenia i perspektywy rozwoju" szeroko omówiła programy międzypokoleniowe realizowane na świecie w tym także i Polsce.

Kolejny wykład zatytułowany "Człowiek w przyjaźni z przyrodą", poprowadzony przez dr Zbigniewa Sobisza, był niezwykłym połączeniem historii, legend, zabytków z przyrodą. Cykl niezwykle ciekawych i różnorodnych wykładów zakończyły wystąpienia zgromadzonych gości. Pierwszy wystąpił pan Jacek Michałowski- Dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pan Michałowski złożył podziękowania za przygotowanie konferencji Słupskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprezentował planowane projekty i możliwe drogi rozwoju współpracy związanej z projektem Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Kolejne wystąpienie poświęcone było sferze internetowej. Panowie Jakub i Włodzimierz Paluszkiewicz redaktorzy gazety internetowej "Intersenior" przedstawili alternatywę dla tradycyjnych form przekazu informacji. Cykl wystąpień zakończył pan Tomasz Keller z Centrum Inicjatyw Obywatelskich, który opowiedział o zasadach i potrzebie istnienia tzw. "Banków czasu" na podstawie działalności w Słupsku. Po konferencji część słuchaczy poprowadzonych przez dr Sobisza zwiedziła zamek w Warcinie, zaś druga grupa udała się na finałowy koncert 40-tego Festiwalu Pianistyki Polskiej. Drugi dzień konferencji poświęcony był trzem równorzędnym panelom dyskusyjnym. Każdy z nich poruszał inny problem. Słuchacze Uniwersytetów zostali podzieleni na grupy tematyczne, które im najbardziej odpowiadały. Pierwsza z grup prowadzona przez Prof. Dr Hab. Romana Ossowskiego poruszała temat "Być intelektualną elitą w okresie starzenia się". Drugi panel prowadzony przez panią dr Brygidę Butrymowicz zatytułowany był "Łączenie pokoleń".

Trzeci z kolei panel odbył się pod hasłem "Być szczęśliwym to pomóc sobie i innym" i został poprowadzony przez dr Mariannę Borawską i dr Barbarę Kosmowską. Wieczorem, podczas uroczystej kolacji podsumowano konferencję i wyciągnięto wnioski z przeprowadzonych paneli dyskusyjnych. Trzeciego dnia, po emocjach związanych z cyklem wykładów nadszedł czas na lekcję przyrodniczą na łonie natury. Doskonałym miejscem okazał się Słowiński Park Krajobrazowy, który odkrywał dla słuchaczy dr Zbigniew Sobisz. Uczestnicy konferencji w trakcie wyprawy mogli prowadzić żywe dyskusje na tematy poruszane na kończącej się konferencji.

Konferencja okazała się być, zgodnie z przewidywaniami, niezwykle interesującym doświadczeniem naukowym zarówno dla uczestników jak i dla organizatorów konferencji. Jest to najlepszy dowód na to, że tego typu konferencje są bardzo potrzebne i konieczne jest ich kontynuowanie. Jak powiedziano podczas konferencji "bez ustawicznej edukacji każdego z nas nie możemy funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości". Można mieć nadzieję, że wymiana doświadczeń, kontakty nawiązane podczas konferencji zaowocują współpracą badawczą w zakresie rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Zdjęcia w Galerii