AKADEMIA SENIORA AKTYWNEGO AKADEMIA SENIORA AKTYWNEGO 20.03.2018 r. rozpoczęły się zajęcia w realizowane w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Akademii Pomorskiej - Akademia Seniora Aktywnego.
Dzisiaj w małej hali gimnastycznej AP przy ulicy Arciszewskiego 22 zainaugurowano cykl zajęć związanych z profilaktyką różnego rodzaju schorzeń. Opiekunem naukowym grupy jest dr Maria Zdanowicz. Zajęcia będą się odbywały we wtorki o godz. 9.00.
Dokładny harmonogram znajduje się na stronie w zakładce "Aktualności". WYKŁAD PROF. DR HAB. ROBERTA KUŚNIERZA Na spotkaniu Sekcji historycznej 14.06.2018 r. prof. dr hab. Robert Kuśnierz wygłosił wykład pt "Sowieckie represje wobec Polaków podczas II wojny światowej. Przed wojną i po wojnie". Wykład odbył się w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora. Był to w roku akademickim 2017/2018 ostatni wykład z cyklu "Stalinizm w ZSRR w latach 30 i 40 XX wieku". Wykłady pana profesora, wybitnego sowietologa, pozwoliły poznać słuchaczom więcej faktów z historii Związku Sowieckiego, Rewolucji Sowieckiej i represji stosowanych wobec narodów, w tym w dużej mierze wobec Polaków.
Sekcja historyczna dziękuje panu prof. dr hab. Robertowi Kuśnierzowi za znakomity cykl wykładów. WYKŁAD DR KAZIMIERY HEBEL Tematem wykładu 11.06.2018 r. dr Kazimiery Hebel były: Choroby były układu sercowo-naczyniowego, rozpoznawanie pierwszych objawów udaru mózgu.
Wykład odbył się w ramach Akademii Aktywnego Seniora. Słuchacze wykładu dowiedzieli się przede wszystkim, jak zapobiegać tego typu chorobom. Ruch, dieta, szeroko rozumiana profilaktyka, częste badania, zmniejszenie stresu - pozwalają na skuteczne ograniczenie zachorowalności. WYCIECZKA DO CZŁUCHOWA 05.06.2018r. na słuchacze SUTW udali się na wycieczkę do Człuchowa. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora. Opiekunem naukowym wycieczki był prof. dr hab. Zbigniew Sobisz. Zwiedzono Zamek w Człuchowie. Po zawiedzeniu Zamku uczestnicy wycieczki popłynęli tratwami po Jeziorze Człuchowskim. Następnie przewodniczka oprowadziła wycieczkę po mieście. Zwiedzono między innymi barokowy kościół p.w. św. Jakuba. Poznano układ urbanistyczny miasta, zabytki. Na koniec zwiedziliśmy człuchowski Ratusz. Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku dziękuje bardzo Burmistrzowi miasta Człuchów za wydatną pomoc w organizacji wycieczki.
Po zwiedzeniu miasta udaliśmy się na ognisko do wsi Stołczno. Gościem była pani Ewa Osińska - dyrektor MOPS w Człuchowie. Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku dziękuje bardzo Sołtysowi wsi Stołczno oraz mieszkańcom za gościnę. HISTORIA ZAPISANA W ZABYTKACH I LITERATURZE "Historia zapisana w zabytkach i literaturze" to nazwa wędrówki Sekcji Literackiej po Słupsku. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora. Poprzednio tj. 23.05.2018 r. odbyła się wędrówka po Słupsku - "Szlakiem miejsc opisanych w literaturze". Tym razem szlakiem zabytków słupskiej secesji prowadziła wycieczkę pani Jolanta Nitkowska-Węglarz. Dziennikarka, publicystka, autorka wielu baśni i książek popularyzujących historię Pomorza. Całość przygotowała dr Marianna Borawska. WYKŁAD PROF. DR HAB. WOJCIECHA SKÓRY W poniedziałek 04.06.2018 r. wysłuchaliśmy wykładu prof. dr hab. Wojciecha Skóry.
Tematem był:"Rasizm jako ideologia i praktyka polityczna w XX wieku"
Wykład odbył się w ramach projektu "Akademia Aktywnego Seniora". Temat to obszerny i interesujący. Wykład był syntetycznym przekrojem historycznym przez wieki i pokazywał, jak powstawał rasizm i nacjonalizm. Rasizm spotykany jest wszędzie w mniejszym lub większym nasileniu. W swej kulminacji - rasizm i nacjonalizm - doprowadziły do Holokaustu Żydów i eksterminacji innych narodów. Niestety, problemy rasizmu i nacjonalizmu istnieją nadal. Słuchacze SUTW wysłuchali wykładu z wielkim zainteresowaniem. WĘDRÓWKI LITERACKIE 23.05.2018 r. uczestnicy Sekcji literackiej wyruszyli na zajęcia pt "Wędrówki literackie po Słupsku". Warsztaty pod kierunkiem dr Marianny Borawskiej zorganizowane zostały w ramach Akademii Aktywnego Seniora. Wędrówkę rozpoczęto szlakiem miejsc pobytu Daniela Odiji - opisanych także w książce "Ulica". Następnie uczestnicy skierowali się do kawiarni Antrakt, w której omawiano twórczość Marty Aluchny-Emelianow i Zygmunta Flisa. Wysłuchano także kilku wierszy Urszuli Kwasińskiej. KLUB SENIORA PODRÓŻNIKA W dniu 25.04.2018 r. spotkaliśmy się w Klubie Seniora Podróżnika. Zajęcia prowadziła dr. Danuta Narożna. Warsztaty zorganizowano w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Akademia Aktywnego Seniora. ZDROWIE SEKSUALNE W OKRESIE SENIORALNYM W ramach projektu - Akademia Aktywnego Seniora - dnia 16.04.2018 r. wygłosił wykład dr. nauk o zdrowiu Sebastian Artur Zdończyk. Temat: Zdrowie seksualne w okresie senioralnym - gerontoseksuologia Ten bardzo ciekawy wykład dotyczył życia intymno - emocjonalnego osób w wieku senioralnym. Dowiedzieliśmy się, jakie są w związku z tym, uwarunkowania związane z wiekiem podeszłym i jakie czynniki wpływają na ten aspekt naszego życia. Starzenie się, zmiany hormonalne, sytuacja rodzinna, rzutują na życie intymno-emocjonalne. Aktywność życiowa, dobre relacje społeczne i partnerskie tj. sympatie, przyjaźnie, znajomości, koleżeńskość, bliskość, bycie zrozumianym, wpływają pozytywnie na zdrowie seksualne w wieku senioralnym. Więc im dłużej "w sercu maj", tym lepiej dla nas, dla naszego zdrowia i uczuć. |