ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018

Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku rok akademicki 2017/18 kończy 24 czerwca (niedziela). Z tej okazji zapraszamy Państwa do Leśnego Kota przy ul. Jana Bauera 14 (Lasek Północny) o godz. 13.00 na piknik "
Z Wiarusami w Akademii Seniora". Oprócz Wojskowego Zespołu "Wiarusy", którego występy w formie klamry otworzą i zamkną festyn, zaprezentują się również zaprzyjaźnieni goście.

W programie

Wojskowy Zespół Wokalny "Wiarusy" im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha, prowadzenie: Eliza Prasowska;
chór Słupskiego Uniwersytetu III Wieku "Seniores Cantates", prowadzenie: Rafał Przybyło;
zespół wokalny "Świtezianki", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Głobinie, prowadzenie: Jolanta Otwinowska;
chór "Pasjonata" z Siemianic, prowadzenie: Liliana Zdolińska;
zespół wokalny "Ale Babki", działający przy Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, prowadzenie: Elżbieta Stec;
Karolina Keler.

Dla Członków SUTW podczas festynu serwowane będą słodkości.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

WSTĘP WOLNY

Wydarzenie jest elementem projektu Uniwersytetu III Wieku w Słupsku pod nazwą "Akademia Seniora", realizowanego w ramach Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego na rok 2018. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku wspiera projekt organizacyjnie.


ŻYWNOŚĆ TRANSGENICZNA A ZDROWE ODŻYWIANIE

W poniedziałek 18.06.2018 r. wysłuchaliśmy wykładu pt. "Żywność transgeniczna a zdrowe odżywianie" - lek.med. Leszka Dębickiego. Wykład odbył się z projektu "Akademia Seniora"
Żywność genetycznie zmodyfikowana oznacza żywność zawierającą, składającą się lub wyprodukowaną z GMO, czyli genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Według naukowców, wprowadzenie na rynek tego typu produktów wiąże się z wieloma korzyściami ekonomicznymi i zdrowotnymi. Ich zastosowanie budzi jednak wątpliwości. Czy unikniemy w przyszłości żywności transgenicznej? Czy żywność tego typu zagraża naszemu zdrowiu? Wątpliwości wyjaśniał podczas wykładu doktor Leszek Dębicki.





PAMIĘTAJCIE O OGRODACH

16.06.2018 r słuchacze SUTW wzięli udział w pikniku z okazji 100-lecia niepodległości i Dnia Działkowca. Wydarzenie "Pamiętajcie o Ogrodach... " organizowała Naczelna Organizacja Techniczna w ramach wspólnego zadania finansowanego przez Miasto Słupsk. W świetlicy Ogrodów Działkowych przy ul.3-go Maja, wysłuchaliśmy dwóch wykładów: o drzewach i krzewach owocowych oraz o integrowanej ochronie roślin. Sprawdzianem wiedzy ogrodniczej był quiz z nagrodami w postaci pięknych sadzonek ziół doniczkowych, którego zwycięzcami byli także nasi koledzy i koleżanki. Wspólna biesiada, przy ognisku z tańcami do zmroku, była zwieńczeniem całego pikniku.





PIKNIK W PRZEDSZKOLU

Sekcja wolontariatu wzięła udział w festynie rodzinnym w przedszkolu "Tęczowa Dolina" w Słupsku. Podczas festynu były wspólne zabawy i mały słodki poczęstunek. Obejrzano występy przedszkolaków.





WYKŁAD PROF. DR HAB. ROBERTA KUŚNIERZA

Na spotkaniu Sekcji historycznej 14.06.2018 r. prof. dr hab. Robert Kuśnierz wygłosił wykład pt "Sowieckie represje wobec Polaków podczas II wojny światowej. Przed wojną i po wojnie". Wykład odbył się w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora. Był to w roku akademickim 2017/2018 ostatni wykład z cyklu "Stalinizm w ZSRR w latach 30 i 40 XX wieku". Wykłady pana profesora, wybitnego sowietologa, pozwoliły poznać słuchaczom więcej faktów z historii Związku Sowieckiego, Rewolucji Sowieckiej i represji stosowanych wobec narodów, w tym w dużej mierze wobec Polaków.
Sekcja historyczna dziękuje panu prof. dr hab. Robertowi Kuśnierzowi za znakomity cykl wykładów.



WYKŁAD DR KAZIMIERY HEBEL

Tematem wykładu 11.06.2018 r. dr Kazimiery Hebel były: Choroby były układu sercowo-naczyniowego, rozpoznawanie pierwszych objawów udaru mózgu.
Wykład odbył się w ramach Akademii Aktywnego Seniora. Słuchacze wykładu dowiedzieli się przede wszystkim, jak zapobiegać tego typu chorobom. Ruch, dieta, szeroko rozumiana profilaktyka, częste badania, zmniejszenie stresu - pozwalają na skuteczne ograniczenie zachorowalności.





WYCIECZKA DO CZŁUCHOWA

05.06.2018r. na słuchacze SUTW udali się na wycieczkę do Człuchowa. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora. Opiekunem naukowym wycieczki był prof. dr hab. Zbigniew Sobisz. Zwiedzono Zamek w Człuchowie. Po zawiedzeniu Zamku uczestnicy wycieczki popłynęli tratwami po Jeziorze Człuchowskim. Następnie przewodniczka oprowadziła wycieczkę po mieście. Zwiedzono między innymi barokowy kościół p.w. św. Jakuba. Poznano układ urbanistyczny miasta, zabytki. Na koniec zwiedziliśmy człuchowski Ratusz. Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku dziękuje bardzo Burmistrzowi miasta Człuchów za wydatną pomoc w organizacji wycieczki.
Po zwiedzeniu miasta udaliśmy się na ognisko do wsi Stołczno. Gościem była pani Ewa Osińska - dyrektor MOPS w Człuchowie. Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku dziękuje bardzo Sołtysowi wsi Stołczno oraz mieszkańcom za gościnę.





HISTORIA ZAPISANA W ZABYTKACH I LITERATURZE

"Historia zapisana w zabytkach i literaturze" to nazwa wędrówki Sekcji Literackiej po Słupsku. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora. Poprzednio tj. 23.05.2018 r. odbyła się wędrówka po Słupsku - "Szlakiem miejsc opisanych w literaturze". Tym razem szlakiem zabytków słupskiej secesji prowadziła wycieczkę pani Jolanta Nitkowska-Węglarz. Dziennikarka, publicystka, autorka wielu baśni i książek popularyzujących historię Pomorza. Całość przygotowała dr Marianna Borawska.






BUDŻET PARTYCYPACYJNY 2019

Już niedługo ruszy głosowanie w kolejnej edycji Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2019. Od 5 do 25 czerwca każdy mieszkaniec naszego miasta będzie mógł oddać swój cenny głos na kolejne niezwykłe projekty zgłoszone do SBP 2019! Pod głosowanie poddajemy 43 projekty - 7 infrastrukturalnych ogólnomiejskich, 8 infrastrukturalnych lokalnych oraz 28 społecznych. Każdy mieszkaniec może złożyć jedną kartę (papierową lub elektroniczną), na której wskaże do 5 zadań - maksymalnie jedno zadanie infrastrukturalne ogólnomiejskie, maksymalnie jedno zadanie infrastrukturalne lokalne i maksymalnie 3 zadania społeczne. Co ważne - w tym roku nie ma ograniczenia wiekowego! Podstawą do oddania głosu jest zamieszkiwanie na terenie Słupska.

Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku startuje z projektem Akademia Aktywnego Seniora

ZAPAMIĘTAJ
Akademia Aktywnego Seniora pozycja nr 36 - zadania społeczne !!!
Zapraszamy do głosowania



WYKŁAD PROF. DR HAB. WOJCIECHA SKÓRY

W poniedziałek 04.06.br wysłuchaliśmy wykładu prof. dr hab. Wojciecha Skóry.
Tematem był:"Rasizm jako ideologia i praktyka polityczna w XX wieku"
Wykład odbył się w ramach projektu "Akademia Aktywnego Seniora".

Temat to obszerny i interesujący. Wykład był syntetycznym przekrojem historycznym przez wieki i pokazywał, jak powstawał rasizm i nacjonalizm. Rasizm spotykany jest wszędzie w mniejszym lub większym nasileniu. W swej kulminacji - rasizm i nacjonalizm - doprowadziły do Holokaustu Żydów i eksterminacji innych narodów. Niestety, problemy rasizmu i nacjonalizmu istnieją nadal. Słuchacze SUTW wysłuchali wykładu z wielkim zainteresowaniem.





DLACZEGO STATYSTYKA KŁAMIE?

Pod tym tytułem odbył się 27.05.2018 r. wykład dr Stanisława Kowalczyka.
Statystyka jest dziś powszechnie stosowana Bez niej funkcjonowanie państwa gospodarki. Statystyka jest opisowa i matematyczna. Najpowszechniej statystyka stosowana jest w medycynie i rolnictwie. Czy jednak dla nas dane statystyczne są zawsze czytelne i zrozumiałe i co właściwie kryje pod pojęciem średnia statystyczna? Zagadnienie to wyjaśnił dr Stanisław Kowalczyk na przykładzie tzw. Paradoksu Sipmsona. Z tego bardzo ciekawego wykładu można wysnuć jeden wniosek. Matematyka - królowa nauk i nauka niełatwa. Jednak nie można się w życiu bez niej obyć.

Po wykładzie wystąpił Chór SUTW pod dyrekcją mgr Rafała Przybyło. Wysłuchaliśmy kilku piosenek z okazji Dnia Matki.






SPARTAKIADA SENIORALNA

24.05.2018 r. jak co roku Uniwersytety Trzeciego Wieku spotkały się na Spartakiadzie Senioralnej. Tym razem w Ustce. Przy pięknej pogodzie w świetnych humorach i dobrej kondycji rozegrano zawody w 11 konkurencjach. Zwyciężył zespół Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz trzeci z rzędu i zdobył na własność puchar Dwumiasta. Gratulujemy. Dziękujemy też za znakomitą postawę zawodnikom naszego Uniwersytetu. W przyszłym roku gospodarzem Spartakiady Senioralnej będzie UTW w Słupsku.






WĘDRÓWKI LITERACKIE

23.05.2018 r. uczestnicy Sekcji literackiej wyruszyli na zajęcia pt "Wędrówki literackie po Słupsku". Warsztaty pod kierunkiem dr Marianny Borawskiej zorganizowane zostały w ramach Akademii Aktywnego Seniora. Wędrówkę rozpoczęto szlakiem miejsc pobytu Daniela Odiji - opisanych także w książce "Ulica". Następnie uczestnicy skierowali się do kawiarni Antrakt, w której omawiano twórczość Marty Aluchny-Emelianow i Zygmunta Flisa. Wysłuchano także kilku wierszy Urszuli Kwasińskiej.






ŁUPAWSKIE MEGALITY

Kolejnym etapem wycieczki 22.05.2018 r. były megality k/Łupawy. Grobowce łupawskie osiągają długość nawet do 50 metrów i szerokość do 10 metrów. Pierwotnie były kształtu stożkowatej bryły i miały wysokość do 3 metrów. Liczą ponad 5000 lat . Wycieczce do megalitów przewodniczył dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łupawie - Bogusław Cyrny. Każdy z uczestników wyprawy otrzymał od pana dyrektora przewodnik "W Dolinie Łupawskich Megalitów". Dziękujemy.






LĘBORK - ZWIEDZANIE MUZEUM

Kontynuując wycieczkę po Lęborku zwiedziliśmy Muzeum. Znajduje się w nim wystawa zatytułowana "Odkrywanie przeszłości". Wystawione są odkryte przez lęborskich archeologów naczynia gliniane, narzędzia kamienne, ozdoby krzemienne, zdobione urny do składania prochów. Zbiory archeologiczne muzeum pochodzą z epoki: kamienia, brązu i żelaza. Po zwiedzeniu wystawy archeologicznej uczestnicy wycieczki zobaczyli mieszczącą się na I piętrze Muzeum - Galerię Historii i sztuki dawnej. Po przerwie obiadowej uczestnicy wycieczki odwiedzili Zespól Szkół Mechaniczno - Informatycznych. Kolejnym etapem wycieczki - po zwiedzaniu Lęborka - były megality k/Łupawy.




WYCIECZKA DO LĘBORKA

We wtorek 22.05.2018 słuchacze SUTW udali się na wycieczkę do Lęborka i Megalitów k/Łupawy.
Wycieczka odbyła w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Akademii Pomorskiej - "Akademia Aktywnego Seniora". Przy wspaniałej pogodzie wycieczkę po mieście, szlakiem zabytków Lęborka, oprowadził przewodnik Jan Kiśluk. Zapoznano się z historią Lęborka. Zwiedzono zabytki m.in Zamek Krzyżacki ( dziś mieści w nim Sąd Rejonowy), Basztę Bluszczową, Kościół św. Jakuba Apostoła oraz Ratusz. Następnym etapem zwiedzania miasta było pójście do Muzeum w Lęborku.






SŁOWIŃSKI REZERWAT BIOSFERY

Słowiński Rezerwat Biosfery - był tematem wykładu mgr. inż Grzegorza Kupczaka.
Podczas wykładu mgr. inż Grzegorz Kupczak specjalista d/s ochrony przyrody omówił prawne i przyrodnicze aspekty funkcjonowania rezerwatu biosfery.

Utworzony w 01.01.1967 Słowiński Park Narodowy roku został włączony przez UNESCO do sieci Rezerwatów Biosfery w ramach programu "Człowiek i biosfera". Powierzchnia rezerwatu liczy 18069 ha. W skład rezerwatu wchodzą przymorskie jeziora, bagna, łąki, nadmorskie lasy i wydmowy pas mierzei wraz z ruchomymi wydmami między Łebą a Czołpinem. W skład rezerwatu nie wchodzi natomiast strefa przybrzeżna Morza Bałtyckiego. Słowiński rezerwat biosfery posiada szlaki turystyczne. Słynne Ruchome Wydmy a także sam Słowiński Park Narodowy są licznie odwiedzane przez turystów.





WARSZTATY KULINARNE

Kolejne warsztaty kulinarne w ramach projektu "Akademia Seniora" - blok tematyczny "Dieta jak lekarstwo" - odbyły się w CKP dnia 15 maja 2018 r. Uczestniczki przygotowywały potrawy na imprezy okolicznościowe. Wszystkie dania przygotowały uczestniczki warsztatów pod fachowym okiem instruktorów CKP. Efekt był imponujący zarówno pod względem wizualnym jak i smakowym - to było prawdziwe "niebo w gębie". Na warsztatach podsumowano realizację projektu od lutego do czerwca br. Do wspólnego stołu zostali zaproszeni znakomici goście: Wioletta Karwalska i Beata Pawlicka z WZiSS, Marianna Borawska - Przewodnicząca Słupskiej Rady Seniorów, Małgorzata Mogielnicka - dyr. Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Anna Buczkowska i Maria Chamier-Gliszczyńska z MBP (koordynatorki projektu) dyrekcja CKP, oraz przedstawiciele mediów.





STALOWE MAGNOLIE

Sekcja filmowa "Stalowe Magnolie" zakończyła X rok pracy. Uroczyste spotkanie odbyło się 15 maja 2018 r. w kinie Rejs, przed projekcją filmu. Przez minione 10 lat odbyło się 80 spotkań, wszystkie poprzedzone wykładami Grażyny Szczepłockiej. Na każdym seansie było c'a 100 widzów, co daje imponującą liczbę 8 tys. uczestników zajęć. Sekcja filmowa jest od lat najbardziej oblegana. Chętnych jest tak wielu, że planujemy w przyszłym roku stworzenie drugiej grupy. Jak to na urodzinach były gratulacje dla twórczyń sekcji Gryżyny Szczepłockiej i Krystyny Leś, wyśmienity tort i 100 lat.







DIETA

O motywacji do stosowania diety i psychologicznych uwarunkowaniach kuracji odchudzających rozmawiano na wykładzie w dniu 14 maja 2018 r. Specjalista żywieniowy - Sylwia Laskowska przedstawiła wykład: na temat wzmacniania motywacji podczas diety. Zajęcia przeprowadzono w ramach projektu "Akademia Seniora".





VI OGÓLNOPOLSKI MARSZ NORDIC WALKING

W sobotę 12.05.2018 r. - 39 słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięło udział w VI Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking studentów UTW. Wyruszono w trasę z pl. Zwycięstwa. Trasa prowadziła ulicami miasta, którą pokonano (około 5 km) w ciągu 2 godzin. Na skwerze przy Baszcie Czarownic wykonano ćwiczenia rozciągające, przygotowujące do pokonania trasy w dobrej kondycji. Na metę dotarli wszyscy uczestnicy w dobrej kondycji i świetnych humorach.






FESTIWAL HISTORYCZNY

Słuchacze SUTW występowali podczas Słupskiego Festiwalu Historycznego, odbywającego się w dniach 10 - 11 maja 2018 r. na Akademii Pomorskiej, a także na Pikniku Historycznym organizowanym podczas festynu w Redzikowie z okazji Dnia Mieszkańca Gminy Słupsk 12.05.2018 r. Studenci SUTW znakomicie zaprezentowali się w historycznych strojach oraz w kadrylu i polonezie.






WYKŁAD INŻ. KURYLCZYKA

07.05.2018 r. po raz kolejny wysłuchaliśmy wykładu inż. Ryszarda Kurylczyka. Tematem spotkania było zagadnienie "Struktury Wszechświata". Z niekłamanym zdziwieniem przemierzaliśmy z prędkością światła międzygwiezdne przestrzenie. Kosmiczna wyprawa, bogato ilustrowana zdjęciami, zaciekawiła wszystkich słuchaczy SUTW i sprowokowała do refleksji, że nasza wspaniała Ziemia to tylko drobinka w tajemniczej i niewyobrażalnie wielkiej i bezkresnej strukturze.





WĘDRÓWKA Z KIJKAMI

W sobotę, 05.05.2018 r. Słuchacze SUTW po raz kolejny wyruszyli na wędrówkę z kijkami. Wspaniała pagoda, doskonałe humory i liczne atrakcje na trasie sprawiły, że majowa wyprawa była bardzo udana. Uczestnicy szli wzdłuż rzeki Słupi w kierunku oczyszczalni ścieków, dalej do Ryczewa. Podczas wędrówki była nauka posługiwania się kijkami i ćwiczenia oddechowe. Impreza organizowana była w ramach projektu "Wędruj seniorze dopóki możesz" współfinansowanego przez Urząd Miasta w Słupsku.





KLUB SENIORA PODRÓŻNIKA

W dniu 25.04.2018 r. spotkaliśmy się w Klubie Seniora Podróżnika. Zajęcia prowadziła dr. Danuta Narożna. Warsztaty zorganizowano w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Akademia Aktywnego Seniora.





DIETY ALTERNATYWNE

W dniu 26 kwietnia 2018 r. Wysłuchaliśmy kolejnego wykładu na temat zdrowego odżywiania się. Diety alternatywne omówiła dr nauk o zdrowiu Magdalena Tańska. Prelekcja przygotowana była w ramach projektu Akademia Seniora realizowanego w ramach Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2018. Na sali obecni byli seniorzy z miasta oraz z współpracujących SUTW stowarzyszeń. Wykład bardzo zainteresował odbiorców. Po części teoretycznej przedstawionej przez prowadzącą wywiązała się dyskusja na temat zalet i wad stosowania diet alternatywnych oraz wymieniano się doświadczeniami na temat stosowania różnorodnych kuracji żywieniowych.





HISTORIA POMORZA

Wykład dr Bronisława Nowaka
Temat:Historia Pomorza

W poniedziałek 23.04.2018 r. dr Bronisław Nowak wygłosił wykład o historii Pomorza w kontekście 650-lecia powstania Księstwa Słupskiego. Dowiedzieliśmy się, jak doszło do powstania Księstwa Słupskiego, a także roli książąt: Kaźki Słupskiego, Bogusławów V, VI i VII, Warcisława VII i Barnima V oraz księżnej Elżbiety żony Bogusława V w jego utworzeniu.
W wykładzie wziął udział pan Maciej Kobyliński - były Prezydent Słupska, który zaprezentował swoją obszerną pracę pt. 650-lecie powstania Księstwa Słupskiego 1368 - 1478 w miesięczniku regionalnym Ziemia Słupska - wydanie specjalne.





ZAWODY STRZELECKIE

20.04.2018 r. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizował w ramach projektu Słupskie Centrum Seniora zawody strzeleckie na strzelnicy przy ul. Zamiejskiej. Zawody odbywały się w dwóch turach:

- strzał z pozycji siedzącej
- strzał z pozycji leżącej

- I miejsce zajął Władysław Gaj
- II miejsce zajęła Halina Nowocińska
- III miejsce zajął Zdzisław Szpiter

Dziękujemy organizatorom za udane zawody i gratulujemy zwycięzcom.






50 - LECIE NACZELNEJ ORGANIZACJI TECHNICZNEJ

17.04.2018 r. w Ratuszu odbyła się uroczysta gala z okazji 50- lecie działalności Naczelnej Organizacji Technicznej. Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji partnerskiego projektu "Pamiętajcie o ogrodach".
W spotkaniu licznie uczestniczyli słuchacze SUTW.
Wystąpił zespół wokalny Wiarusy oraz zaprezentowano film dokumentalny "Po ich trudzie pozostał tylko ślad". Scenariusz i reżyseria Marcin Prusak. Film przedstawia początki i rozwój zakładów przemysłowych po 1945 roku w Słupsku. Po ich likwidacji w okresie transformacji ustrojowej po 1989 roku w i zostały tylko w pamięci i wspomnieniach byłych pracowników.





SPACER Z KIJKAMI

W dniu 14 kwietnia 2018 r. Sekcja turystyczna rozpoczęła wiosenne wędrówki. Rajd zorganizowany był w ramach projektu "Wędruj Seniorze póki możesz". Grupa wychodziła na trasę z pętli 1 przy ul. Gdyńskiej. Przez Lasek Północny i Górkę Narciarza uczestniczy przeszli do Parku im. Józefa Trendla. Podczas wędrówki były ćwiczenia oddechowe. Na mecie, przy ognisku i smacznym posiłku regeneracyjnym, rozpoczęły się tańce i śpiewy.






ZDROWIE SEKSUALNE W OKRESIE SENIORALNYM

W ramach projektu - Akademia Aktywnego Seniora - dnia 16.04.2018 r. wygłosił wykład dr. nauk o zdrowiu Sebastian Artur Zdończyk.

Temat: Zdrowie seksualne w okresie senioralnym - gerontoseksuologia

Ten bardzo ciekawy wykład dotyczył życia intymno - emocjonalnego osób w wieku senioralnym. Dowiedzieliśmy się, jakie są w związku z tym, uwarunkowania związane z wiekiem podeszłym i jakie czynniki wpływają na ten aspekt naszego życia. Starzenie się, zmiany hormonalne, sytuacja rodzinna, rzutują na życie intymno-emocjonalne. Aktywność życiowa, dobre relacje społeczne i partnerskie tj. sympatie, przyjaźnie, znajomości, koleżeńskość, bliskość, bycie zrozumianym, wpływają pozytywnie na zdrowie seksualne w wieku senioralnym. Więc im dłużej "w sercu maj", tym lepiej dla nas, dla naszego zdrowia i uczuć.





HISTORIA POLSKIEJ MARYNARKI WOJENNEJ

Na wykładzie w dniu 9.04.2018 r. byli goście z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Z uczelnią współpracujemy od dawna. Na spotkaniu obecna była koordynatorka pracy UTW na gdyńskiej uczelni- pani Katarzyna Andziulewicz. Wykład o historii i tradycji polskiej marynarki wojennej wygłosił mgr Albert Popławski. Zaprezentowano również marynarski mundur, czapkę oraz pałasz, z którymi można było sobie zrobić zdjęcia. Ten punkt poniedziałkowego spotkania cieszył się wielkim zainteresowaniem naszych słuchaczek i słuchaczy.





ZAJĘCIA Z RĘKODZIEŁA

Na zajęciach Sekcji rękodzieła 11.04.2018 r. poznawano zasady filcowania na sucho. Spotkanie odbyło się pod kierunkiem instruktor - Tatiany Sojki. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu finansowanego przez miasto Słupsk. Uczestniczki wykonywały z wełny - anioły, zwierzaki, rośliny i inne drobiazgi. Zajęcia trwały ok. czterech godzin, humory i fantazja artystyczna wszystkim dopisały.





WYKŁAD DR MAGDALENA TAŃSKA

W czwartek 29.03.2018 w ramach Akademii Seniora wykład wygłosiła dr Magdalena Tańska.

Temat:Rola żywienia w profilaktyce chorób dietozależnych

Podczas wykładu dowiedzieliśmy o chorobach dietozależnych, przyczynach ich powstawania i stosowaniu diety przy ich występowaniu lub zapobieganiu im.

Główne choroby to:
- otyłość
- Choroby układu krążenia
- Nadciśnienie tętnicze
- Osteoporoza
- Cukrzyca typu II
- dna moczanowa
- Choroby układu pokarmowego
- Nowotwory

Przyczyny
- Dodatni bilans energetyczny
- Nadmierne spożycie cukru i soli
- nadmierny udział w diecie kwasów nasyconych i izomerów trans
- zmniejszona ilość błonnika
- zbyt mała ilość spożycia witamin antyoksydacyjnych i polifenol
- zbyt mała ilość spożywanego wapnia i magnezu
- zbyt mała ilość spożycia ryb i olejów

Aby powyższym chorobom zapobiegać należy stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć.





AKADEMIA SENIORA AKTYWNEGO

20.03.2018 r. rozpoczęły się zajęcia w realizowane w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Akademii Pomorskiej - Akademia Seniora Aktywnego.
Dzisiaj w małej hali gimnastycznej AP przy ulicy Arciszewskiego 22 zainaugurowano cykl zajęć związanych z profilaktyką różnego rodzaju schorzeń. Opiekunem naukowym grupy jest dr Maria Zdanowicz. Zajęcia będą się odbywały we wtorki o godz. 9.00.
Dokładny harmonogram znajduje się na stronie w zakładce "Aktualności".




WYKŁAD LEKARZA UROLOGA

19.03.2018 r. wysłuchaliśmy wykładu lekarza urologa Arkadiusza Kopkowskiego z WSZ w Słupsku

Temat: Dolegliwości urologiczne seniorów.

Pan doktor omówił najczęstsze schorzenia występujące u kobiet i mężczyzn oraz rodzaje terapii.
Bardzo ciekawa prezentacja była bogato ilustrowana zdjęciami i wykresami.
Potężny ładunek wiedzy medycznej przekazano w sposób ciekawy, przystępny i z humorem.

Wykład realizowany był w ramach projektu "Przestrzeń dla seniora" finansowanego przez Urząd Miejski w Słupsku.




WYKŁAD MGR FARMACJI

12.03.2018 r. wysłuchaliśmy wykładu mgr farmacji - Rafała Wlazło.
Temat: Leki, suplementy i zamiany leków w praktyce farmaceutycznej.

Słuchacze zostali poinformowani o:
1. Rodzajach leków.
2. Co to są generyki i czy zamienniki w pełni odpowiadają lekom oryginalnym.
3. Możliwościach wyboru tańszych produktów farmaceutycznych.
4. Wadach i zaletach tak zwanych suplementów.
5. Ofercie usług proponowanych przez apteki






ŚWIĘTO KOBIET

Bardzo uroczyście obchodziliśmy Święto Kobiet. Tym razem nasi słuchacze zaprezentowali się mieszkańcom regionu.

06.03 w Gminnym Centrum Kultury w Kobylnicy członkinie sekcji malarskiej: H. Cabaj, I. Goździelewska, H. Janiszewska, M. Kiedos,
H. Marczak, D. Staniszewska i U. Ścibor zaprezentowały swój dorobek artystyczny na wystawie malarskiej "Kobiety Kobietom". Wystawa będzie czynna cały marzec 2018 r.

08.03 o godz. 16 w kawiarni artystycznej "Antrakt" sekcja literacka zaprezentowała program poetycko-muzyczny pt. "My Polki w stulecie dekretu o równych prawach". Spotkanie prowadziła dr Marianna Borawska. Wiersze Urszuli Kwasińskiej oraz A. Boguszewskiej (słuchaczek SUTW) i wielu innych bardzo znanych poetów deklamowali H. Szuryn, D. Staszewska, M. Borawska oraz Z. Szafran. Część muzyczną przygotowali: P. Staszewski i A. Strzykowski. Śpiewała cała sala.

Tego samego dnia o godz. 19.00 w OT Rondo nasz zespół teatralny wystawił "Wizażanki". Na spektaklu obecna była Pani Prezydent Krystyna Danilecka oraz wielu gości, między innymi z UTW w Ustce, Redzikowa, Lęborka i Kępic.


WIZAŻANKI W TEATRZE RONDO

Aktorki i aktorzy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przedstawili na scenie teatru Rondo sztukę "Wizażanki" w reżyserii Huberta Gendiga. Ta znakomita śpiewogra została entuzjastycznie przyjęta przez widownię. Zagrana jak najbardziej na czasie, bo w Dzień Kobiet. Ze sceny kobiety upominają się o prawa kobiet. W dowód uznania, pani wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka - Wojewódzka powiedziała, że "takiej Manify jeszcze w życiu nie oglądała". Brawo teatr SUTW.







PROJEKT MINISTERSTWA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

05.03.2018 r. oficjalnie zainaugurowano realizację projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego adresowanego do Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Poważny zastrzyk finansowy Ministerstwa wysokości 309 tys. zł. wesprze działalność UTW w Słupsku, Ustce, Redzikowie, Łebie oraz nowo powstałych stowarzyszeń w Bytowie i Człuchowie. Podsekretarz stanu w MNiSW - Piotr Mueller przekazał rektorowi AP - dr hab. prof. Zbigniewowi Osadowskiemu czek na uruchomienie projektu. W przygotowaniu założeń programu pracowała Agnieszka Krzymuska. Złożony projekt okazał się najlepszy w kraju.

Artykuł pt "Tysiące złotych dla AP na zajęcia dla seniora" dotyczący w/w projektu można znaleźć w Głosie Pomorza i na stronie internetowej gazety www.gp24.pl




WYKŁAD PANI DOROTY HRYNKIEWICZ - FIZJOTERAPEUTKI

Temat: Profilaktyka raka piersi u seniorów

Zajęcia w dniu 05.03.2018 r. były bardzo urozmaicone. Prelekcję pani Doroty Hrynkiewicz uatrakcyjniły praktyczne ćwiczenia kontrolnego samobadania piersi. Drugą część spotkania wypełniły występy kabaretu i chóru SUTW. Kabarecik "Plecik" przedstawił humorystyczną scenkę rodzajową z przychodni lekarskiej. Teksty dialogów napisała Janka Lachowska, a zespół znakomicie zaprezentował się w roli zniecierpliwionych pacjentów. Chór pod batutą Rafała Przybyły wykonał trzy radosne utwory o niewieścich pragnieniach. A potem panowie złożyli paniom życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet. Na zakończenie były dla wszystkich pań słodkie niespodzianki.






SPOTKANIE Z UCZNIAMI

W dniu 02.03.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Gryfitów Oddziałami Integracyjnymi odbyło się spotkanie z uczniami klas trzecich - 3b i 3g. Wychowawczyniami klas są: Renata Rzepecka i Katarzyna Kokos. Dzieci były zainteresowane formami działania Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zadawały bardzo wiele pytań. Na koniec wszyscy uczniowie obiecali, ze zachęcą Babcie i Dziadków do wstąpienia w nasze szeregi.





WYSTĘP CHÓRU SUTW W KOBYLNICY

27 Lutego 2018 r. chór SUTW wystąpił w Szkole Podstawowej w Kobylnicy z okazji Dnia Seniora. Występ naszej grupy poprzedziły prezentacje dzieci. Zespól SUTW wykonał kilka piosenek z najnowszego repertuaru. Występy dzieci i seniorów bardzo się podobały kobylnickim seniorom, czego dowodem były rzęsiste brawa.





X KONKURS PLASTYKA IM. ST. MORAWSKIEGO

24.02.2018 r. w Zamku Książąt Pomorskich miał miejsce finał X Konkursu Plastycznego Klubu Plastyka im. St. Morawskiego "Niekontrolowany Obszar Wrażliwości" przy współpracy m.in. Akademii Pomorskiej w Słupsku. W konkursie brali udział artyści amatorzy z województwa Pomorskiego i Zachodniopomorskiego. Swoje obrazy wystawiły nasze koleżanki z sekcji malarskiej: Henryka Cabaj, Henryka Marczak, Dorota Staszewska i Halina Janiszewska, której obrazy "Sen" i "Madonna" zdobyły nagrodę Proboszcza Parafii Św. Jacka. Wystawę można oglądać w Młynie Zamkowym i restauracji "Anna de Croy". Zapraszamy







WYKŁAD DR NAUK MED. AGNIESZKI GROCHULSKIEJ

Wykład w ramach projektu "Przestrzeń dla seniora"

Temat:Profilaktyka ruchowa w chorobach serca u seniorów

ZAGADNIENIA
- Choroba wieńcowa najczęściej występującą chorobą w Polsce
- Przyczyny powstawania choroby wieńcowej
- Rehabilitacja pozawałowa
- Profilaktyka chorób serca
CZYNNIKI RYZYKA:
nadciśnienie
zaburzenia lipidowe
cukrzyca
otyłość, nadwaga
nieprawidłowe odżywianie
nadużywanie alkoholu
stres
PODSTAWA PROFILAKTYKI
regularne badania
odpowiednia dieta
odpowiednia masa ciała
aktywność fizyczna

"Systematyczna aktywność fizyczna jest obowiązkiem człowieka względem własnego zdrowia" - A. Jegier






AKADEMIA SENIORA

W czwartek 22.01.2018 rozpoczęła działalność Akademia Seniora. Powstała dzięki dofinansowaniu z Funduszu Partycypacyjnego miasta Słupsk - w wyniku uzyskania największej ilości głosów przez SUTW - dla programu Akademia Seniora. Uroczystej inauguracji dokonała pani Beata Chrzanowska - przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku. Rozpoczęcie działalności Akademii Seniora było też przedstawiane w Radiu Słupsk i Głosie Pomorza. Dziękujemy bardzo. Podczas inauguracji obecni byli goście z UTW z Ustki, Człuchowa, Redzikowa.

Wykład inauguracyjny - dr Magdaleny Tańskiej

Temat: Zasady zdrowego odżywiania ludzi starszych

Zagadnienia:
- Funkcjonowanie organizmu w wieku starszym
- Procesy trawienia pokarmów w wieku starszym
- Dostosowanie diety związanej z wiekiem
- Samokontrola, sprawdzanie BMI za pomocą wzoru
- Ruch, aktywność życiowa i zdrowe żywienie






WYKŁAD DR ANNY SKOTNICKIEJ

Temat: Stylowe odmiany języka polskiego
opr. graficzne Marianna Szpiter

Pojęcia stylu i jego odmiany
Styl to ogół środków językowych charakterystycznych dla utworu, pisma urzędowego, dzieła artystycznego, literackiego lub mowy potocznej. Styl jest więc w pojęciu ogólnym rozumiany jako sposób wyrażania określonej treści.
- styl poetycki, literacki, artystyczny, dziennikarski, potoczny, urzędowo-kancelaryjny, naukowy, popularnonaukowy, krytyki literackiej itd.

Dr Anna Skotnicka podczas wykładu wskazała na najczęstsze błędy stylistyczne spotykane w dziennikarstwie i mowie potocznej.





ROZPOCZĘCIE NOWEGO SEMESTRU

W dniu 12 lutego uroczyście rozpoczęliśmy kolejny semestr roku akademickiego 2017/2018. Przyjęto 27 nowych studentów. Nowo przyjętym słuchaczom legitymacje studenckie oraz Dzienniczki Studenta SUTW wręczała prof. Danuta Gierczyńska - prorektor Akademii Pomorskiej. Wykład inauguracyjny - Kompleksowa ocena geriatryczna - przedstawiła dr Magdalena Tańska.





BAL MASKOWY

W dniu 9 lutego 2018 r. Słuchacze SUTW wspaniale bawili się na balu maskowym w restauracji Cechowa. Fantazja w wyborze strojów i doskonałe humory sprawiły, że zabawa była wyjątkowo udana.
Dziękujemy Jadzi Bekier za organizację imprezy.






TŁUSTY CZWARTEK

8 lutego br., w Tłusty Czwartek, nasze wolontariuszki pomagały dzieciom z przedszkola "Tęczowa Dolina" w wypiekach pączków i faworków. Wspólna praca przyniosła znakomite efekty. Wypieki były wspaniałe, a apetyt dopisywał wszystkim.








KURS KOMPUTEROWY

W dniu 05.02.2018 słuchacze SUTW ukończyli kurs komputerowy. Zajęcia finansowane były z Funduszy Unijnych. Kurs zakończony był egzaminem, który z dobrym wynikiem zdali wszyscy nasi studenci. Uczestnicy zajęć są bardzo wdzięczni prowadzącemu zajęcia za ogromną cierpliwość życzliwość w przekazywaniu trudnej wiedzy.






KRĘGLE W REDZIKOWIE

SUTW nawiązał współpracę z Gminnym Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Redzikowie. 01.02.2018 r. Odbył się I mecz w Kręgle. Zwycięzcami zostali gospodarze. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Wkrótce czas na rewanż.






WYSTĘP CHÓRU

28.01.2018 r. w Kościele Parafialnym pw Świętej Rodziny w Bińcze podczas Mszy Świętej śpiewał Chór SUTW.
Po Mszy Świętej Chór SUTW wystąpił z koncertem kolęd i innych pieśni. Występ został entuzjastycznie przyjęty przez parafian. Ksiądz proboszcz podziękował naszemu Chórowi za piękny występ



WYKŁAD DR HAB. PROFESORA DANIELA KALINOWSKIEGO

Temat wykładu: Żydzi Słupscy

Profesor dr hab Daniel Kalinowski przedstawił historię Żydów w Słupsku i na Kaszubach

1. Max Joseph ur. 24.05.1868 zm. 28.10.1950 roku. Słupski rabin w latach 1902-1936
2. Max Joseph Doktor filozofii i twórca "Koncepcji judaizmu w filozofii"
3. Pożydowskie zabytki w Słupsku i na Pomorzu





WYKŁAD DR JOANNY GADZISZEWSKIEJ

Temat: Puszcza Białowieska - las naturalny czy antropogeniczny

1. Dr Joanna Gadziszewska zapoznała słuchaczy Sekcji Geograficznej z zagadnieniem struktury lasów Puszczy Białowieskiej.
2. Czy Puszcza Białowieska to las o charakterze pierwotnym i antropogenicznym?
3. Puszcza Białowieska jako kompleks kilkunastu lasów





BALET ROSYJSKI - WYKŁAD

Wykład mgr Przemysława Stuska z dnia 22.01.2018 r.

Temat wykładu: Balet rosyjski

Mgr Przemysław Stusek przedstawił historię baletu rosyjskiego, jego największych twórców i wykonawców
- Ballets Russes - najlepsza grupa baletowa świata
- Siergiej Diagilew twórca Ballets Russes
- Marius Petipa twórca rosyjskiego baletu klasycznego
- Michał Fokin reformator baletu
- Wacław Niżyński, Matylda Krzesińska, Anna Pawłowa, Maja Plisiecka, Rudolf Nuriejew, Michał Barysznikow, Anastazja Wołoczkowa jako największe gwiazdy baletu rosyjskiego i światowego.
- Znaczenie Teatru Maryjskiego i Teatru Bolszoj w rozwoju baletu rosyjskiego.





WIZAŻANKI

W sobotę 20.01.2018 r. w Cewicach k/Lęborka w Gminnym Centrum Kultury Sekcja Teatralna SUTW wystąpiła ze spektaklem "Wizażanki". Spektakl został nagrodzony owacją. Gratulujemy. Zdjęcia ze spektaklu w Cewicach zamieszczone poniżej są autorstwa Marty Kuźniewskiej. Dziękujemy.






WYSTĘP CHORU SUTW

Dnia 19.01.2018 wystąpił na spotkaniu noworocznym w Zakładach Terapii Zajęciowej przy ulicy Długosza w Słupsku - Chór SUTW.





WYKŁAD DR HAB. INŻ. TADEUSZA JASTRZĘBSKIEGO

Dnia 15.01.2018 odbył się wykład dr. hab. inż. Tadeusza Jastrzębskiego.

Temat: Marynistyka w sztuce sakralnej na Pomorzu.

1. Inspiracje z ksiąg Biblijnych
2. Marynistyka w symbolice chrześcijańskiej
3. Elementy z życia i symbolika postaci Kościoła
4. Architektura i aranżacja kościołów
5. Łodzie, statki i okręty w sztuce sakralnej
6. Kościoły i kaplice marynistyczne






WYKŁAD DR GRAŻYNY RÓŻAŃSKIEJ

W dniu 08.01.2018 odbył się wykład dr Grażyny Różańskiej. Temat wykładu: Eros I Tanatos w poezji Bolesława Leśmiana

Dr Grażyna Różańska omówiła twórczość Bolesława Leśmiana
1. Pochodzenie poety na podstawie drzewa genealogicznego jego rodziny
2. Filozofia Nietzschego i Bergsona podstawą poezji Leśmiana
3. Miłość i śmierć, przyroda i przeżycia ludzkie główną tematyką w twórczości poety
- miłość "W malinowym chruśniaku"
- śmierć "Dziewczyna"
- wizje zaświatów np "Urszula Kochanowska"
- baśniowość
- elementy ludowe "Dusiołek"
4. Iłża - znaczenie miejscowości dla twórczości poety
5. Kobiety w życiu Bolesława Leśmiana





WIZAŻANKI

W dniu 15 grudnia 2017 w gościnnej sali MCK odbyła premiera widowiska słowno - muzycznego "Wizażanki". Reżyserem widowiska jest mgr Hubert Gendig. Występują aktorki i aktor Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Widowisko jest częścią zadania publicznego "Przestrzeń dla seniora" dofinansowanego przez Urząd Miasta Słupsk.






MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ I GDAŃSK W ŚWIĄTECZNEJ SZACIE - 9.12.2017 r.

Wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej, wokół której rozpętano polityczny spór o historię, trzeba zobaczyć nie tylko po to, by mieć własny pogląd na sprawę. Ta wystawa robi ogromne wrażenie. Zlokalizowana jest 14 m pod ziemią, zajmuje powierzchnię 5 tyś. m2, prezentuje ponad 2 tys. eksponatów i około 240 stanowisk multimedialnych, dzięki którym można m.in. przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków wydarzeń czy zapoznać się z interaktywnymi mapami. Ekspozycję tworzą trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny" - Polska jest osią tej narracji.
9 grudnia 2017 r grupa słuchaczy SUTW zorganizowała wycieczkę do Gdańska, by zobaczyć tę szczególną wystawę a potem pospacerować uliczkami Starego Miasta, które pięknie przystrojone oczekuje nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Wyjazd udany, humory dopisały - pogoda również.

Link do strony prezentującej wystawę TUTAJ






WYKŁAD MGR ALEKSANDRY GÓRAWSKIEJ (05.12.2017)

TEMAT:Działalność Głównego Urzędu Statystycznego i badanie ankietowe prowadzone przez GUS

Omówiono następujące zagadnienia:

1. Czemu służy statystyka publiczna
2. Cyfryzacja GUS
3. Portale informacyjne GUS
4. Zbieranie danych
- gromadzenie danych
- opracowywanie
5. Rodzaje badań
6. Publikacje GUS
7. Warsztaty na temat wykorzystania danych statystycznych
8. Możliwość pozyskiwania danych statystycznych www.stat.gov.pl





GALA WOLONTARIATU

Dnia 05.12.2017 r. w Teatrze Nowym odbyła się Gala Wolontariatu. Dyplomami uznania i statuetką uhonorowanych zostało 10 wolontariuszy naszego Uniwersytetu. Dodatkowo w konkursie Barwy Wolontariatu wyróżniono Sekcję Literacką SUTW.






WOLONTARIUSZKI SUTW

W przedszkolu nr 32 przy ulicy Kasztanowej wolontariuszki naszego Uniwersytetu pomagały dzieciom w robieniu świątecznych ciasteczek.





WYKŁAD DR MARZANNY DOROSZ

Temat: Gerostomatologia

Omówiono następujące zagadnienia:

- choroby stomatologiczne w wieku senioralnym
- współzależność chorób stomatologicznych i innych organów
- profilaktyka stomatologiczna w wieku senioralnym




WYSTĘP CHÓRU SUTW

Chór SUTW wystąpił podczas Dni Seniora w Płaszewie.





KULTURA JAPONII

W poniedziałek 20.11.2017 tematem wykładu dr Katarzyny Pastuszak była - Kultura Japonii

Znaczenie teatru w kulturze i historii Japonii
Charakterystyka teatru No
Charakterystyka teatru Bunraku
Charakterystyka teatru Buto

Poruszony został także temat znaczenia teatru japońskiego i kultury japońskiej w Polsce oraz kultury polskiej w Japonii( Fryderyk Chopin, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda).





DOSTĘPNE FINANSE

W dniu 13.11.2017 r. wysłuchaliśmy wykładu pt. Dostępne finanse - pana mgr. inż. Marka Maciejewskiego z Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku. W bardzo interesującym wykładzie dowiedzieliśmy się o zakładaniu kont bankowych i zawieraniu umów z bankiem, kontach bankowych dla seniorów, bezpieczeństwie kont bankowych.





WARSZTATY Z DECUOPAGU

W październiku 2017 r. w SUTW rozpoczęły się warsztaty z decuopagu. Na zajęciach w dniach 25 października i 8 listopada, które odbywały się pod okiem naszej koleżanki Nelly Kobyłeckiej zdobiono świece i jesienne lampiony. Tematem następnego spotkania będzie przygotowanie ozdób świątecznych.




WYKŁAD Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 06.11.2017 r. z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości - wykład pt. "Refleksje nt. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę" wygłosił mgr Zdzisław Machura - wieloletni wykładowca Sekcji historycznej. Wykład był ciekawym, historycznym przekrojem, przyczyn rozbiorów Polski i odzyskania niepodległości w 1918 roku.





POSIEDZENIE ZARZĄDU SUTW

Po wykładzie w dniu 23 października 2017 r. odbyło się wspólne posiedzenie zarządu SUTW z kierownikami sekcji. Tematem obrad była organizacja zajęć w bieżącym roku akademickim.



X - LECIE DZIAŁALNOŚCI SEKCJI LITERACKIEJ

Na wykładzie w dniu 23 października 2017 r. uroczyście obchodzono
X-lecie działalności sekcji literackiej.





WYKŁAD INŻ. RYSZARDA KURYLCZYKA

Na spotkanie z inż. Janem Ryszardem Kurylczykiem przyszło bardzo wielu słuchaczy. W wypełnionej po brzegi auli z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy wykładu o "Nieskończoności". Na zajęciach w dniu 23 października 2017 r. przypomniano również o pięknym jubileuszu X-lecia działalności sekcji literackiej.






SŁUPSKI BUDŻET PARTYCYPACYJNY

W dniu 23 października 2017 r. Podczas konferencji prasowej Prezydenta Miasta przedstawiono wyniki głosowania na Słupski Budżet Partycypacyjny. Ogółem w głosowaniu uczestniczyło 18 162 osób. Głosów ważnych było 14 683, za nieważne uznano 3481 kart do głosowania. Propozycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku adresowana do słupskich seniorów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Na nasz projekt oddano 3250 głosów. Na realizację projektu przyznano 40000 złotych. Ważne odnotowania jest również to, iż w ogólnej liczbie głosów oddanych na każdy projekt, na Akademię Seniora zagłosowało najwięcej osób. To ogromny sukces! Wszystkim członkom SUTW, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do tak wysokiego wyniku serdecznie dziękuję. Wanda Lenc - prezes Zarządu.

BIBLIA W SŁOWACH I OBRAZACH

W dniu 16.10.2017 r. wysłuchaliśmy wykładu Pani Iwony Brzewskiej "Biblia w słowach i obrazach". Nasz gość jest pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz kustoszem Muzeum Polin w Warszawie.






SEANS FILMU "TWÓJ VINCENT"

Sekcja Filmowa "Stalowe Magnolie" rozpoczęła nowy rok akademicki 2017/2018 seansem filmu "Twój Vincent". Wprowadzenie do filmu wygłosiła mgr Grażyna Szczepłocka.





MARSZ NORDIC WALKING

W sobotę 14 października 2017 r. Sekcja Turystyczna zorganizowała jesienny spacer Nordic Walking do Lasu Północnego. Mimo wietrznej i deszczowej aury kilkukilometrowy przemarsz był w pełni udany. Gratulujemy.






WYKŁAD DR BRONISŁAWA NOWAKA

Dr Bronisław Nowak 09.10.2017 r. wygłosił wykład - Powstanie i tradycje lotnictwa wojskowego w Polsce. Z ogromnym zainteresowaniem nasi słuchacze wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji na temat początków lotnictwa polskiego przed 100 laty. Po wykładzie prezes SUTW serdecznie podziękowała Krystynie Tarasiuk - wieloletniej starościnie sekcji geograficznej, która po dziewięciu latach zrezygnowała z pełnionej funkcji. Jej obowiązki przejęła Irena Szymańska.





INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018 NA AKADAMII POMORSKIEJ

W dniu 06.10.2017 r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Akademii Pomorskiej. Rektor - dr hab. inż. prof. nadzw. Zbigniew Osadowski przedstawił zmiany organizacyjne i kierunki rozwoju uczelni. Wicepremier, a zarazem minister nauki i szkolnictwa wyższego omówił założenia planowanej reformy na uczelniach wyższych. Słuchacze SUTW uczestniczyli w tym ważnym wydarzeniu.







PAŹDZIERNIKOWE IMPREZY

RO PTTK w Słupsku zaprasza do udziału w październikowych imprezach

07.10.2017 - XIX Rajd Liścia Dębu - KLIKNIJ TUTAJ

21.10.2017 - Rajd "W nieznane" - KLIKNIJ TUTAJ

21-23.10.2017 - Wycieczka do Berlina - KLIKNIJ TUTAJ


INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018

Dnia 02.10.2017 odbyła się inauguarcja Roku Akademickiego 2017/2018 naszego uniwersytetu. Na inauguracji obecna była prorektor Akademii Pomorskiej prof dr.hab Danuta Gierczyńska, która wręczyła nowo wstępującym studentom SUTW legitymacje członkowskie. Wykład inauguracyjny wygłosiła dr. hab Natalia Kurhlyuk pt. "Adaptacja i adaptogeny - stres mozna zmniejszyć".






SŁUPSKIE DNI SENIORA

W dniach 28 - 30 września 2017 r. przygotowano I Słupskie Dni Seniora. Uroczysta inauguracja odbyła się w auli Akademii Pomorskiej. Wykład pt."Mosty czy mury w codziennym życiu seniorów" wygłosiła dr Marianna Borawska. Badania omówione w referacie przeprowadzone zostały wśród słuchaczy SUTW.

Kolejny referat pt. "Ludzie starsi w odbiorze młodych" przedstawiła Irena Bączkiewicz z SUTW.

29.09.2017 r. w auli przy ul. Arciszewskiego zaprezentowano wystawę prac wykonana przez nasze koleżanki. Były przepaski, frywolitki ozdoby z filcu, obrazy i ceramika. Nasze koleżanki i koledzy znakomicie prezentowali się w strojach z minionych epok.

W sobotę 30.09.2017 r. wspólnie bawiono się na dyskotece w Parku Kultury i Wypoczynku.







INFORMACJA

Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprasza chętnych w wieku 50+ do podjęcia studiów - Historia Chrześcijaństwa oraz Historia Regionalna.


INFORMACJA

Osoby zapisane na badania densytometryczne mogą już rejestrować się na wizytę w gabinecie Specjalistycznej Przychodni-Centrum Osteoporozy "MEDICA" ulica Jodłowa 53B w Słupsku. Dojazd autobusem linii numer 7,8,9. Rejestracji można dokonać osobiście lub telefonicznie
- tel. 59/84 02 609.
Na wizytę w gabinecie należy zabrać legitymację członka SUTW.
Koszta badania wynosi 30 złotych. Płatne po badaniu.
Dodatkowe informacje
- tel. 606-822-140

WYSTĘP CHÓRU SUTW

Chór SUTW w ramach kampanii promocyjnej naszego projektu zadania społecznego do Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2018 wystąpił na Pikniku Rodzinnym w Szkole Podstawowej nr. 6. im. Ludwika Waryńskiego. Po występie informacje o projekcie przekazała Grażyna Andrzejewska i zbierano głosy popierające.


INSCENIZACJA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Członkowie sekcji teatralnej SUTW uczestniczyli w piątej inscenizacji wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 01.08.2017 r.





ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO

W poniedziałek 12.06.2017 uroczystym obiadem w Gościńcu "Młyn Słupski" zakończono rok akademicki 2016/2017 na naszym Uniwersytecie. Uroczystość zaszczycił prezydent Słupska- pan Robert Biedroń.
Życzymy wszystkim studentom miłego wypoczynku wakacyjnego.
Do zobaczenia w nowym roku akademickim.






WYSTĘP ZESPOŁU TEATRALNEGO

Podczas Seminarium Kulturoznawczego pt. "Szalom Asz sceniczny" w Akademii Pomorskiej wystąpił zespół teatralny naszego Uniwersytetu w spektaklu :Na granicy" w reżyserii prof. Daniela Kalinowskiego na podstawie "Grzesznika" Szaloma Asza.





W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ

W dniu 8.06.2017r nasi wolontariusze odwiedzili świetlicę środowiskową przy Al.Sienkiewicza. Podczas spotkania dzieci uczyły wolontariuszy obsługi smartfonów, tabletów oraz programu Paint na komputerze.






DZIEŃ DZIECKA

W dniu 2 czerwca br. wolontariusze naszego Uniwersytetu uczestniczyli w miłej uroczystości z okazji Dnia Dziecka i w zaprzyjaźnionym Przedszkolu Nr 32 "Tęczowa Dolina" przy ul. Kasztanowej w Słupsku. Dyrekcja przedszkola w obecności rodziców dzieci wręczyła na ręce Prezes SUTW oficjalne podziękowanie za współpracę z Przedszkolem. Podziękowano również z imienia wszystkim naszym wolontariuszom biorącym udział w różnych pracach na rzecz Przedszkola.






WYCIECZKA EDUKACYJNA DO GDYNI

Dnia 30.05.2017 odbyła się wycieczka edukacyjna studentów SUTW do Akademii Marynki Wojennej w Gdyni. Wysłuchano prelekcji, zwiedzano sale muzealne i techniki wojskowej. Poznawano także historię polskiej Marynarki Wojennej.





SPARTAKIADA SENIORALNA

W piątek 26.05.2017 odbyła się Spartakiada Senioralna Słupsk-Ustka UTW organizowana przez Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji na stadionie 650-lecia. Wynikiem 12:8 Spartakiadę wygrał UTW z Ustki. Gratulujemy. Nasz Uniwersytet zajął II miejsce . Na 10 rozgrywanych konkurencji - zawodnicy naszego Uniwersytetu wygrali trzy . W dwóch konkurencjach padł remis. W czterech konkurencjach lepsi okazali się zawodnicy z Ustki. Jak zwykle nie zawiedli słupscy brydżyści. Sukces Spartakiady, rozgrywanej nie tylko przy pięknej pogodzie, ale w znakomitej sportowej atmosferze jest udziałem obu Uniwersytetów.
Do zobaczenia w przyszłym roku.







ROK RZEKI WISŁY - ISTOTY POLSKOŚCI

W dniu 24 maja 2017 w Malborku na zaproszenie Malborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystąpiła z programem "Rok rzeki Wisły - istoty polskości" Sekcja Literacka naszego Uniwersytetu. Występ odbył się budynku Szkoły Łacińskiej przy licznej widowni studentów tamtejszego UTW. Spotkanie było też okazją do nawiązania bliższych kontaktów między oboma Uniwersytetami.






NORDIC WALKING

W sobotę 20.05.2017 odbyła się druga i ostatnia otwarta wędrówka z kijkami w ramach realizowanego zadania publicznego "Wiosenne wędrówki seniorów" dofinansowanego przez Miasto Słupsk. Wędrówka połączona była z nauką posługiwania się kijkami, ćwiczeniami gimnastycznymi i zakończona ogniskiem integracyjnym. Uczestnicy przeszli od pętli autobusowej przy ulicy Rzymowskiego do Bierkowa.





WYCIECZKA DO GOŁUBIA

Dnia 18.05.2017 r. z Sekcją Biologiczna wyjechała na wycieczkę Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego w Kaszubskim Parku Krajobrazowym w gminie Stężyca. W Ogrodzie Botanicznym można było zobaczyć liczne nasadzenia krzewów, drzew i kwiatów, rzadko spotykanych w miastach.






MAJÓWKA SUTW

W dniu 18.05.2017 r. w Ośrodku Terapii Zajęciowej przy ul. Długosza w Słupsku na wolnym powietrzu odbyła się wspaniała majówka, podczas której w ramach wolontariatu wystąpił chór SUTW - Oprócz prezentacji utworów chóralnych były wspólne wspólne zabawy z pensjonariuszami Ośrodka.





WYKŁAD - CHOROBY SKÓRNE

W poniedziałek 15.05.2017 odbył się wykład pt "Choroby skórne w podeszłym wieku i ich zapobieganie"- dr Mieczysławy Karcz




X MISTRZOSTWA W BRYDŻU SPORTOWYM UNIWERSYTETÓW III WIEKU

W dniu 13.05.2017 w Słupskim Ośrodku Kultury rozegrano X Mistrzostwa w brydżu sportowym - Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Pomorzu. Startowało 18 par i 5 drużyn. Po rozegraniu przez każdą parę 32 rozdań uzyskano następujące wyniki:

Drużynowo:
I miejsce - SOK Słupsk
II miejsce - UTW Stargard
III miejsce - UTW Słupsk

Turniej parami:
I miejsce - B.Ulas - J.Stec UTW Pyrzyce
II miejsce - B.Falkowska - A.Prusiński SOK Słupsk

Z naszego Uniwersytetu czołowe lokaty zajęły pary:
Walentyna Bugłak - Jan Krupiński
Danuta Ryba - Stefan Mollin


TURNIEJ BRYŻOWY

W dniach 13-15.05.2017 odbył się w SOK Turniej Brydżowy. Drużyna SUTW zajęła w nim III miejsce.
Gratulujemy






MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI

W Smołdzinie w dniach 5-15 maja 2017 zorganizowany został przez Słupski Ośrodek Kultury Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego XX Międzynarodowy Plener Malarski. Wzięły w nim udział dwie koleżanki z sekcji malarskiej SUTW - Halina Janiszewska i Dorota Staszewska.





MARSZ DO BIESOWIC

Dnia 13.05.2015 odbył się do Biesowic marsz studentów naszego Uniwersytetu wraz z młodzieżą IV Liceum Ogólnokształcącego im.K.K.Baczyńskiego w Słupsku. Podczas wspólnego marszu licealiści instruowali naszych studentów, jak instalować aplikacje na smartfonach. Zabawa była przednia i łączyła w sobie przyjemne z pożytecznym.







MARSZ NORDIC WALKING STUDENTÓW UTW

W sobotę 06.05.2017 odbyła się ogólnopolska impreza p.n. Marsz Nordic Walking Studentów UTW. Wzięła w niej udział również 50 osobowa grupa studentów naszego Uniwersytetu. Odbyliśmy długi marsz ulicami Słupska. Pogoda jak zwykle nam sprzyjała.
Pogoda ducha też była wspaniała.







KONKURS LITERACKI

Nasz kolega, Jerzy Zellma odniósł sukces na Eliminacjach Wojewódzkich 62 Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego w kategorii Turniej Teatru Jednego Aktora, który odbył się w Gdyni 23 kwietnia br. Jury - Turnieju Jednego Aktora - przyznało Jerzemu II nagrodę za spektakl "Dziecięce imaginacje" na podstawie tekstów Tadeusza Kantora. Gratulujemy.
Monodram zostanie zaprezentowany w Tetrze Rondo podczas finału 62 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w czerwcu br.



SPOTKANIE AUTORSKIE Z RADKĄ FRANCZAK

W dniu 24 kwietnia br. odbyło się spotkanie słuchaczy SUTW z Radką Franczak, autorką powieści "Serce". Oprócz niezwykle ciekawej debiutanckiej powieści jest reżyserką filmów dokumentalnych oraz zajmuje się fotografią. Podczas prezentacji, które prowadziła kol. Wanda Lenc, rozmawiano o problematyce utworu, a fragmenty powieści czytali członkowie Sekcji Literackiej. Autorka opowiedziała również o swoich dotychczasowych artystycznych dokonaniach i twórczych planach.






ZIELONYM SZLAKIEM

W dniu 19.04.2017r członkowie Sekcji Biologicznej wraz ze swoim wykładowcą Profesorem Zbigniewem Sobiszem wybrali się na wspaniałą wycieczkę "Zielonym szlakiem Otto von Bismarcka". Zwiedzaliśmy piękne kościoły i pałace w miejscowościach Krąg, Wieleń, Osowo i Warcino.
W Warcinie zwiedzaliśmy pałac (obecnie Tech.Leśne) i przepiękny stary park - dawniejsza posiadłość von Bismarcka.





ŚWIETLICE ŚRODOWISKOWE

W dniu 12.04.2017 nasi wolontariusze odwiedzili dwie świetlice środowiskowe. Jedna przy ul.Grottgera gdzie zorganizowano śniadanie wielkanocne dla dzieci a druga świetlica przy Al. Sienkiewicza gdzie uczestniczyliśmy w turnieju tenisa stołowego i przy tej okazji dzieci otrzymały słodycze z okazji świąt.
Pobyt w tych placówkach to dla nas wielka przyjemność.






ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

W dniu 03.04.2017 roku wolontariusze SUTW wzięli w spotkaniu w Przedszkolu Integracyjnym przy ulicy Wiatracznej i Kasztanowej.
W tym dniu wolontariusze naszego SUTW uczestniczyli w marszach organizowanych przez Przedszkola na ul. Kasztanowej i Wiatracznej w Słupsku ponieważ dzień 3 kwietnia jest Światowym Dniem Autyzmu.




PRZYWITANIE WIOSNY

W sobotę dnia 01.04.2017 odbyła się pierwsza otwarta wędrówka z kijkami w ramach realizowanego zadania publicznego "Wiosenne wędrówki seniorów". Następna planowana jest na 20 maja.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie uczestnicy przeszli spod Kina Millenium poprzez Park Kultury i Wypoczynku do kąpieliska im. Trendla. Imprezę zakończyło spotkanie integracyjne przy ognisku. Był bigos, kiełbaski i bardzo miła atmosfera. Do zobaczenia na drugiej wędrówce.






PIERWSZA WIOSENNA WĘDRÓWKA Z KIJKAMI

W sobotę dnia 01.04.2017 r. odbędzie się otwarta wędrówka z kijkami zakończona ogniskiem integracyjnym. Wymarsz o godzinie 11:00 spod Kina Milenium. Uczestnicy przejdą około 4 km w kierunku kąpieliska
im. Trendla, przez Park Kultury i Wypoczynku. W programie instruktaż Nordic Walking oraz integracyjne ognisko z kiełbaskami. Impreza jest organizowana w ramach zadania publicznego "Wiosenne wędrówki z kijkami" współfinansowanego przez Miasto Słupsk.

NOWE WŁADZE

W dniu 27.04.2017 na Walnym Zebraniu Członków Słupskiego zostały wybrane na 3-letnią kadencję nowe władze: Zarząd w składzie:

Prezes Renata Majerowicz
V-ce Prezes Wanda Lenc - Dziurawiec
Wacław Pietkiewicz
Skarbnik Danuta Wabia
Sekretarz Grażyna Andrzejewska
Członkowie zarządu Barbara Borowska
Agnieszka Krzymuska
Ziemowit Szafran