Wydarzenia

Wykład mgr Klaudi Anders

W poniedziałek  06. lutego 23 r. gościliśmy specjalistów ds. badania słuchu firmy Audika. Wysłuchaliśmy wykład mgr Klaudii Anders  - Audiofonologa, Protetyka Słuchu mgr Zdrowia Publicznego.  Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczestniczek i uczestników SUTW, ale także studentek i studentów Akademii Pomorskiej. O zainteresowaniu świadczy  bardzo duża ilość osób z SUTW i AP, które zgłosiły się do firmowego busu  firmy Audika w celu zbadania słuchu.

Wykład dr Ryszarda Stusa

30 stycznia 2023 gościem SUTW był dr Ryszard Stus, który wygłosił wykład pt. Syndrom pocovidowy. Tytuł wykładu sugeruje, że poruszono zagadnienia reakcji systemu immunologicznego po przejściu zakażenia Covid-19. Jak długo trwały objawy pocovidowe. „Zespół Post-COVID jest nowym, unikalnym zjawiskiem i wciąż się o nim uczymy. Wiemy jednak, że jego objawy, szczególnie skrajne zmęczenie, mogą mieć ogromny wpływ na jakość życia danej osoby – wpływając na życie rodzinne i wydajność pracy. Wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem o czym świadczą licznie zadawane pytania doktorowi Stusowi.

 

Wykład dr Anny Łozowskiej-Patynowskiej

W poniedziałek 23.01.2023r wysłuchaliśmy wykładu dr Anny Łozowskiej-Patynowskiej Krytyk literacki wybijający się czytelnik
Jaka jest rola krytyka literackiego w świecie wolnego rynku, w tym rynku księgarskiego? Dziś czytelnikowi trudno odgadnąć, czy to, co oferuje nam rynek księgarski są to dzieła naprawdę wartościowe i warte nie tylko przeczytania, ale głębszego namysłu lub wejścia w swoisty „romans z książką” jak czyni to bohater powieści Marii Pruszkowskiej „Przyślę panu list i klucz”. Posiadał on dwie biblioteki. Pierwsza nosiła nazwę „Miesiąc Zatajony” według nazwy wiernego żołnierza  pułkownika Wołodyjowskiego - Snitko. Była to dość obszerna szafka, kryjąca skarby za szybą  przesłoniętą tkaniną. „Zatajone” tam były książki ukochane, książki, które czytało się wiele razy i do których się często wracało. Druga biblioteka nosiła nazwę „Dary Księżycowe”.

Czytaj więcej...

Wykład Doroty Ciecholewskiej

W poniedziałek 16. stycznia 2023 wykład pt. Przesiedleńcy wygłosiła pani Dorota Ciecholewska kierownik Działu  Bibliotecznego  Zbiorów Specjalnych. Wykład poparty został filmem pod tym samym tytułem a dotyczył wielkich migracji narodowościowych po drugiej wojnie światowej. Problemu adaptacji w nowych warunkach życiowych, w "nowej ojczyźnie" na  tzw. Ziemiach Odzyskanych. O wielkich przesiedleniach Niemców z dawnych miejsc zamieszkania na Mazurach, Pomorzu od Elbląga do Szczecina i ziemiach zachodniej Polski. Ile trzeba było mieć determinacji, aby na tych ziemiach zamieszkać lub zostać i zasymilować się z nowymi ludźmi, inną kulturą, mówiącymi w innym języku.

Wykład prof. Krystyny Krawiec-Złotkowskiej

Na pierwszym spotkaniu studentów SUTW w Nowym Roku 2023 wykład pt.  "Kolęda w języku i kulturze (staro) polskiej"  wygłosiła  dr hab. Krystyna Krawiec-Złotkowska, prof. AP. Wykład prof. Krawiec-Złotkowskiej w okresie bożonarodzeniowym miał szczególne znaczenie. Na wstępie została  wyjaśniona etymologia słowa kolęda. Kolęda jest prasłowiańskim zapożyczeniem z łac. gerundivum: „calendae”, od łac. infinitivum: „calare” 'wywoływać, oznajmiać'; w kalendy kapłan zapowiadał początek nowego mie siąca (łac. „calere” znaczy: 'być świeżym, nowym'). Kolędy w Polsce cieszą się niesłabnącą popularnością już od XVI wieku. Ich autorami byli głównie poeci (Andrzej Morsztyn, Franciszek Karpiński) i znani kaznodzieje, jak ks. Piotr Skarga. Kolędy śpiewane były przez Polaków w Złotym Wieku i podczas Zaborów. W czasach II wojny światowej na podstawie kolęd układano kolędy-patriotyczne. Do dziś w różnych śpiewnikach przetrwało kilkaset kolęd i pastorałek.

Czytaj więcej...

Laudacja Doroty Staszewskiej i spotkanie opłatkowe

W tym roku Dorota Staszewska została wyróżniona  zaszczytnym tytułem Zwyczajna – Niezwyczajna jako czwarta  z kolei z naszego Seniorskiego Uniwersytetu. Wspomnieć należy, że poprzednio laureatami tej zaszczytnej nagrody byli: Jadwiga Bekier, Jerzy Zellma i Janina Pietrasiewicz-Chudy. A ile jeszcze talentów jest wśród nas!
Po odczytaniu laudacji Dorota Staszewska  wystąpiła z zespołem "Zgoda" prezentując folkor kaszubski. Po prezentacji życzenia świąteczne złożyła wszystkim uczestnikom prezes Zarządu SUTW - Aldona Słowik. Następnie wystąpiła Grupa Wokalna "Metronom" śpiewając pod dyrekcją Rafała Przybyło kolędy. Było to ostatnie spotkanie w roku 2022 r. Następne już w nowym roku 09. stycznia 2023.

Czytaj więcej...

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates