Wykład Tomasza Polkowskiego Znaczenie miłości w rozwoju dziecka.
Tomasz Polkowski psycholog, pedagog, metodyk, autor wielu programów wychowawczych i publikacji, uczestnik zespołów przygotowujących kolejne etapy reformy systemu pomocy rodzinie, kawaler Orderu Uśmiechu -  wygłosił wykład 15.11.br pt. Znaczenie miłości w rozwoju dziecka

 Jeśli chcesz mieć szczęśliwe i zdrowe dziecko - reguluj jego emocje. Zrozumienie emocji, pomoc w wyrażeniu jej i wspólne wyjście z sytuacji to istota emocjonalnej regulacji, budujące silne poczucie własnego „ja” dziecka - Sue Gerhard.
 Cytat z pracy brytyjskiej psychoanalityczki niech będzie mottem krótkiego opisu wykładu. Od najmłodszych lat, właściwie od narodzenia a nawet poczęcia, dziecko potrzebuje więzi. „Wychowanie dzieci opiera się zasadniczo na właściwościach regulacyjnych: umiejętności słuchania, zauważania, kształtowania zachowania oraz zdolności przywracania dobrych uczuć przez pewnego rodzaju kontakt fizyczny, emocjonalny czy psychiczny przez dotyk, uśmiech, za pomocą słów. (…) wymaga to właściwej przestrzeni umysłowej przeznaczonej na uczucia oraz gotowości do nadania wzajemnym relacjom odpowiedniej wagi.” Tajemniczym balsamem, który pozwala dzieciom rozkwitnąć, kiedy tylko go otrzymają jest wrażliwość na ich potrzeby. Jak pisał sam Bowlby: "Raz wykształcone przywiązanie charakteryzuje istotę ludzką od kołyski aż po grób". Z kolei Studia nad charakterem więzi pogłębiła Mary Ainsworth, wyróżniając trzy style przywiązania. Powiązane są one bardzo ściśle z emocjonalnością matki, jej zachowaniem wobec niemowlęcia oraz stylem wychowania, natomiast ich wyznacznikiem jest jakość i intensywność reakcji dziecka na obecność opiekuna lub jego brak.

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates